Ermenekte savcı ve hâkim değişti

HSYKnın son kararnamesine göre, 18 kişinin öldüğü maden faciasının soruşturmasını yürüten Ermenek Cumhuriyet Başsavcısı ve iddianame hazırlandıktan sonra davayı yürütecek hâkimin de yeri değişti.

Ermenekte savcı ve hâkim değişti
18.01.2015 - 15:59
1565

HSYK'nın son kararnamesine göre, 18 kişinin öldüğü maden faciasının soruşturmasını yürüten Ermenek Cumhuriyet Başsavcısı ve iddianame hazırlandıktan sonra davayı yürütecek hâkimin de yeri değişti.

 Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu'nun (HSYK) 15 Ocak'ta açıkladığı son kararnamesine göre, 18 işçinin öldüğü maden faciasının yaşandığı Ermenek'teki Cumhuriyet Başsavcısı Ali Özdemir Gaziantep Cumhuriyet Savcılığı'na, Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Hâkim Abdülkerim Ziya Söyler de Adana Kozan Hâkimliği'ne atandı.

Cumhuriyet Başsavcısı Özdemir'in yerine Bursa Karacabey Cumhuriyet Savcısı Bilgehan Yücel, Hâkim Söyler'in yerine de Erzincan Hâkimi Mustafa Başarı geldi.

Geçen yıl 28 Ekim'de Karaman'ın Ermenek ilçesinde Has Şekerler Madencilik Şirketi'ne ait linyit ocağını, eski kullanılmayan ocakta biriken su basmıştı. Su baskını sonucu 34 işçiden 18'i mahsur kalmış, facianın ardından başlayan kurtarma çalışmaları 38 gün sürmüştü. Farklı zamanlarda 18 işçinin cesedine ulaşılmıştı.

Ermenek Cumhuriyet Başsavcısı Ali Özdemir, ilk olarak 6 Kasım'da iki işçinin cesedinin ocaktan çıkarılmasının ardından faciayla ilgili soruşturma başlatmıştı. Soruşturma kapsamında 8 kişi gözaltına alınmıştı. Has Şekerler Madencilik sahibi Saffet Uyar ve ruhsat sahibi Ermenek Cenne Linyit Kömürü şirketi sahibi Abdullah Özbey'in de aralarında olduğu 5 kişi, "bilinçli taksirle birden fazla kişinin ölümüne sebebiyet verme" suçundan tutuklanmıştı. Biri iş güvenlik uzmanı ikisi mühendis üç kişi de tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılmıştı. 

Bilirkişi heyeti ocakta inceleme yaptıktan sonra savcılık tarafından iddianame hazırlanıp Ermenek Ağır Ceza Mahkemesi'ne sunulacak.

Soruşturmayı yürüten Adıyamanlı Cumhuriyet Savcısı Ali Özdemir ile iddianame hazırlandıktan sonra davayı yürütecek olan Mersin Mut ilçe nüfusuna kayıtlı Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Hâkim Abdülkerim Ziya Söyler yaklaşık 1,5 yıldır Ermenek'te görev yapıyordu.

Kaynak: DHA