Sabah: İşte paralel yapının Marmara imamları

Sabah gazetesi Gülen cemaatinin Marmara Bölgesinde il sorumlusu olduğu kişilerin isimlerini yayımladı

Sabah: İşte paralel yapının Marmara imamları
20.01.2015 - 10:46
4225

 Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve hükümet kanadının “paralel yapı” olarak adlandırdığı Gülen cemaatinin ülke genelinde yapılanmasını açıklayacağını duyuran Sabah gazetesi, bugünkü (20 Ocak 2015) nüshasında “İşte Marmara imamları” başlığıyla bir haber yayımladı.

Haberde, Marmara Bölgesi ve İstanbul il imamının Erzurum doğumlu, 53 yaşındaki Ahmet Kırmiç  olduğu öne sürüldü. İddiaya göre, Kırmiç, Gülen grubunun yayın organlarından Sürat Basın Yayın şirketinin kurucu ortağı.

Tekirdağ', Yalova ve Bilecik'in Marmara Bölgesi'ndeki iller arasında yer almadığı haberde, Marmara Bölgesi’ndeki isimler şöyle sıralandı:

Bölge ve İstanbul İmamı: Ahmet Kırmiç

İstanbul İl İmamı: Sadık Kesmeci

Kocaeli İl İmamı: Mehmet Akif Saka

Sakarya İl İmamı: Turan Öztoprak

Çanakkale İl İmamı: Abdullah Ülker

Bursa İl İmamı: Cansun Karayıldız

Balıkesir İl İmamı: İzzet Bilir

Edirne İl İmamı: Osman Ağaçdiken

Kırklareli İl İmamı: Şuayip Beyazıt

Sabah gazetesinin bugünkü nüshasında yayımlanan, "İşte Marmara İmamları" başlıklı haber şöyle:

Paralel Yapı'nın Türkiye'deki illegal idari yapılanmasının başında imamlar var. Marmara Bölge ve İstanbul İl İmamı Ahmet Kırmiç. Kırmiç'e bağlı olarak İstanbul, Bursa, Edirne, Kırklareli, Çanakkale, Kocaeli, Sakarya ve Balıkesir'de 8 il imamı bulunuyor

Sabah, gerçek bir devlet mantığıyla kurulan Paralel Devlet Yapılanması'nın (PDY) Türkiye'deki şemasını belgeleriyle ortaya çıkardı. Türkiye genelinde 7 bölge 81 ilde Edirne'den Kars'a, İzmir'den Van'a, Mersin'den Sinop'a kadar Türkiye'nin dört köşesinde örgütlenen PDY, Fethullah Gülen'in Pensilvanya'dan bizzat yönettiği, her kademesine hakim olmaya özen gösterdiği, katı bir hiyerarşik yapı. Bu yazı dizimizde PDY'nin nasıl örgütlendiğini, nasıl çalıştıklarını ve Ocak 2015 itibariyle il il imamlarının kimler olduğunu tek tek gözler önüne seriyoruz. İşte devlet içinde devlet kurmaya çalışan PDY'nin örgütlenmesi:

PDY legal ve illegal olmak üzere iki ana yapıda örgütlendi. İllegal kanadının en önemli yapı taşı konumunda, idari yapılanma olarak tanımlanabilecek imam yapılanması var. İmam yapılanması, kıta, ülke, bölge, şehir, ilçe, mahalle/ semt, ışık evleri olarak tasniflenip bir şemaya döküldü.

"Bölge/İl İmamları" görevli bulundukları bölgenin idari vazifelerini üstlenmenin yanı sıra dünya genelinde her il imamı da PDY'nin faaliyet gösterdiği bir ülkenin de sponsoru gibi hareket ediyor.

İmamlar, mali akışın düzenli sağlanması gibi temel fonksiyonların yerine getirilmesinden de sorumlu oluyor. Paralel örgütüne hizmet eden bu imamlar, bir devlet memuru gibi terfi alarak kademe kademe yükseliyor.

Bordrolu kamuflaj

 PDY, illegal yapısı içindeki İl imamlarının (Kamuda çalışanlar ve kendi işi olanlar hariç) faaliyetlerini, kendisine ait eğitim kurumlarında yönetici ve öğretmen olarak görevlendirerek maskeliyor. Böylece hem örgüt faaliyetlerinin gizliliği sağlanıyor hem de İl imamlarının maaş ve SGK primleri legal kuruluşlar tarafından ödenmiş oluyor.

 Her imam, görevli olduğu alanın paralel idari yöneticisi konumunda bulunuyor. Sponsorlar bularak mali akışı sağlayan imamlar, örgüte bağlı kişileri ve kamu görevlilerini de yönetiyorlar. İmamlar, PDY lideri Gülen'in mütevelli heyet vasıtasıyla aktarılan talimat ve mesajlarını örgüte iletiyorlar.

 Zaman gazetesinin tirajının artırılması için çalışıyorlar. Kurban kesim ve bağışlarını yönlendiriyorlar.

 Genellikle 3-4 yılda bir görev yerleri değiştirilen ve haziran/temmuz aylarında yeni görevlerine atanan İl imamları, zaman içinde terfi ederek yurt dışında ülke imamı olarak veya PDY kontrolündeki şirketlerde üst düzey yönetici olarak terfi edebiliyor. Ankara, İstanbul, İzmir gibi büyük şehirlerin ilçelerinden sorumlu ilçe imamları da İl imamı seviyesinde kabul ediliyorlar.

Özel hatlar alıyorlar

 İl imamları ve bölge koordinatörleri, belli aralıklarla Pensilvanya'ya giderek, bizzat Fethullah Gülen'e bilgi sunuyorlar.

 İl imamları faaliyetlerinde kendi isimlerinin yanı sıra kod isim de kullanıyorlar. Ayrıca irtibatlarında operasyonel hat olarak tabir edilen başkaları adına ya da PDY kontrolündeki bir kurum/kuruluş adına kayıtlı telefonlarla görüşüyorlar. Her bir hat için ayrı cihaz temin ediyorlar. Sadece kendileri değil, eşleri de kullandıkları hatlarını değiştirebiliyor.

Gizliliğe büyük önem veren imamlar, bazı durumlarda örgütsel ilişkileri için farklı, özel hayatları için farklı hatlar kullanıyor. Ayrıca deşifre olmamak için telefon kullanmak yerine, akıllı telefonlarda, kendi içinde kripto barındıran WhatsApp, Skype, By Lock, Kakaotalk gibi uygulamalardan yararlanıyorlar.

İstanbul

BÖLGE VE İL İMAMI AHMET KIRMİÇ

Erzurum doğumlu. 53 yaşında. Gülen grubunun yayın organlarından Sürat Basın Yayın şirketinin kurucu ortağı. FEM Eğitim Kurumları'nın genel müdürü. Güven-Der koordinatörü. Eğitimci. Halihazırda Fırat Eğitim Merkezi'nin Yönetim Kurulu Başkanı olarak görev yapıyor. İstanbul Üsküdar'da yaşıyor.

İSTANBUL

İL İMAMI SADIK KESMECİ

56 yaşında. PDY'nin kontrolündeki Fatih Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı. 1997- 1999 arasında Erzurum Bölge İmamlığı yaptı. Bir süre Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmenliği yaptı. Öğretmenlikten emekli oldu. Memurluk öncesi örgütün yayın grubu Feza Gazetecilik'te çalıştı.

KOCAELİ

İL İMAMI MEHMET AKİF SAKA

Kahramanmaraşlı 42 yaşında. PDY bünyesinde 1998-2010'da İstanbul, 2010-2012'de Kırklareli ve 2012'den itibaren de Kocaeli'nde faaliyet gösterdi. Temmuz 2012'de Kocaeli İl İmamı olarak tayin edildi. Kasım 2014'te Testa Mekanik Sistemleri Proje Taahhüt Mühendislik Danışmanlık şirketinde göreve başladı.

SAKARYA

İL İMAMI TURAN ÖZTOPRAK

Malatya doğumlu. 50 yaşında. 1998'de grup kontrolünde Azerbaycan'da faaliyet gösteren Azerbaycan- Türkiye Liseleri Genel Müdürlüğü görevini üstlendi. 2000'de Azerbaycan imamı olarak atandı. Halen Sakarya İl İmamı. Kasım 2014'ten beri Sakarya'daki Sebat Eğitim'de görev yapıyor.

ÇANAKKALE

İL İMAMI ABDULLAH ÜLKER

Erzincan doğumlu. 40 yaşında. 2007'de Gülen kontrolündeki Genç Tüccarlar ve İşadamları Derneği Denizli Şubesi Genel Sekreterliği yaptı. Haziran 2012'de Çanakkale İmamı olarak tayin edildi. Ocak 2015 itibariyle Çanakkale İMKB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nde Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmenliğine başladı

EDİRNE

İL İMAMI OSMAN AĞAÇDİKEN

Samsun Alaçamlı. 49 yaşında. 1997'de PDY kontrolünde olan Afganistan'da faaliyet gösteren Mur-Teza Ali Lisesi'nde müdür olarak görev yaptı. 2014'te Edirne İl İmamı olarak görevlendirildi. Örgüt içinde "Tahir" kod adını kullanıyor. Aralık 2014'ten beri Edirne'deki Arda Özel Okulu'nda görev yapıyor.

KIRKLARELİ

İL İMAMI ŞUAYİP BEYAZIT

Tokat Reşadiyeli. 46 yaşında. KTÜ Fatih Eğitim Fakültesi'nden 1992'de mezun oldu. 2003 itibariyle PDY'nin Adana yapılanması bünyesinde okullar ve Seyhan Bölgesi'nden sorumlu imam yardımcılığı yaptı. Ağustos 2013'ten beri Kırklareli İl İmamı. Kırklar Özel Eğitim Hizmetleri A.Ş.'de çalışıyor.

BALIKESİR

İL İMAMI İZZET BİLİR

56 yaşında. Bayındır doğumlu. 1998'de PDY'nin Iğdır'daki eğitim kurumlarında görev yaptı. 2000-2004 arasında İzmir Karşıyaka İlçe İmamlığı görevini yürüttü. 2004'te Burdur İmamlığına atandı. 2009'da ise Balıkesir İl İmamı olarak tayin edildi. Balıkesir'de faaliyet gösteren Çağan Özel Eğitim kurumlarının ortakları arasında yer alıyor.

BURSA

İL İMAMI CANSUN SARIYILDIZ

İmamlardan 61'i eğitim kurumlarında görevli

İmamlar çoğunlukla, PDY'nin okullarında ve dershaneleri ile diğer eğitim kurumlarında görevlendirilen öğretmenlerden belli kriterlere uygun olanlar arasından seçiliyor. Şu an Türkiye genelinde görevli imamlardan 61'i eğitimci. Bazı imamlar hâlâ Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) bünyesindeki okullarda öğretmenlik yapıyor. İmamların çoğunluğu, kendi memleketlerinde görev yapmıyor. Bu da merkezi bir otorite tarafından, tıpkı kamu idaresindeki (Silahlı Kuvvetler, Emniyet, Milli Eğitim Bakanlığı gibi) atama usulüyle görevlendirildikleri izlenimi uyandırıyor. Aynen kamu personeli gibi, ilçeden ilçeye, ilden ile veya ülkeden ülkeye terfi ve kıdem usulüne göre atanmalar dikkat çekiyor.

Görev başındalar

17-25 Aralık darbe girişimlerinden bu yana geçen süreçte, Paralel Yapı'ya yönelik operasyon süreçlerinin, imamlık müessesesini çok fazla etkilemediği anlaşıldı. İmamların büyük çoğunluğunun 17 Aralık öncesi tayin edildikleri illerde görevlerini sürdürdükleri görüldü.