Metal işçilerinin grevine erteleme kararı

Metal işçilerinin grevine erteleme kararı Birleşik Metal-İş Sendikasına bağlı 15 bin metal işçisinin grevi, Bakanlar Kurulu kararıyla 60 gün ertelendi. Gerekçe; milli güvenliği riske atması.

Metal işçilerinin grevine erteleme kararı
30.01.2015 - 16:32
2570

 Birleşik Metal-İş Sendikası'na bağlı 15 bin metal işçisinin grevi, Bakanlar Kurulu kararıyla 60 gün ertelendi. Gerekçe; milli güvenliği riske atması.

 Resmi Gazete'nin mükerrer sayısında yer alan karara göre, Birleşik Metal-İş Sendikası'na bağlı işçilerin grevi, "milli güvenliği bozucu nitelikte olduğu görüldüğünden" 60 gün süreyle ertelendi. Karar Bakanlar Kurulu tarafından 29 Ocak'ta alındı.

Al Jazeera'ye konuşan Birleşik Metal-İş Sendikası Genel Başkanı Adnan Serdaroğlu, grevin ertelendiğini ancak işverenin fabrikada bu ertelemenin ardından verimli bir çalışma beklememesi gerektiğini söyledi. Serdaroğlu, şu ana kadar kendilerine ertelemeye dair bir tebligat ulaşmadığını, kararın Resmi Gazete'de yayımlandığını duyduklarını da söyledi.

Adnan Serdaroğlu, "Grevin hükümet tarafından milli güvenliği bozucu nitelik taşıdığı gerekçesiyle ertelenmesi sermayeye yardımcı olunması anlamına gelir. Fakat bu durum fabrikalarda huzurun bozulmasına neden olacaktır, biz bunu engelleyemeyiz" dedi.

Sendikanın yasak kararı karşısında devam edilmesi halinde "yasadışı grev" pozisyonuna düşüleceğini, bu nedenle Birleşik Metal-İş Sendikası'nın buna fırsat vermeden işçileri fabrikaya sokacağını, yasadışı greve neden olacak bir tavırdan uzak duracaklarını ifade eden Serdaroğlu, "Biz fabrikalara gireceğiz ama bunun faturası ağır olur, verim alamayacakları gibi iş barışı da bozulur" diye konuştu.

DİSK’e bağlı Birleşik Metal-İş Sendikası'na bağlı 15 bin metal işçisi, 10 kentteki 22 fabrikada perşembe günügreve başlamıştı. İşçiler düşük ücret artışları ve toplu sözleşme haklarının kısıtlanmasından şikâyetçiydi.

Kaynak: Al Jazeera, Resmi Gazete