Anonslar, menüler Türkçe-Kürtçe olacak

Demokratik Toplum Kongresi, Güneydoğu’da Kürtçe kullanımının yaygınlaşması için kampanya başlatıyor. Belediyelerin anonslarını Türkçe ve Kürtçe yapması, lokantalarda iki dilli menü kullanılması hedefler arasında.

Anonslar, menüler Türkçe-Kürtçe olacak
31.01.2015 - 22:40
1798

Demokratik Toplum Kongresi, Güneydoğu’da Kürtçe kullanımının yaygınlaşması için kampanya başlatıyor. Belediyelerin anonslarını Türkçe ve Kürtçe yapması, lokantalarda iki dilli menü kullanılması hedefler arasında.

 Merkezi Diyarbakır’da bulunan Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Kürtçe’nin, Doğu ve Güneydoğu’da hem belediyelerde hem de günlük yaşamda kullanılması ve yaygınlaştırılması için “Kent, Kasaba ve Belediyelerimize Kürdistani Kimliğini Yeniden İnşa Edelim” adıyla kampanya başlatıyor. Kampanyayla ilgili Al Jazeera Türk’e konuşan HDP Kars Milletvekili DTK Başkanlık Divanı üyesi Mülkiye Birtane, kampanyanın 21 Şubat Dünya Anadil Günü’nde başlayacağını, 2015 yılı boyunca süreceğini söyledi.

Lokantaların menüleri iki dilli olacak

Birtane’nin verdiği bilgilere göre, kampanyayla birlikte BDP yerine kurulan Demokratik Bölgeler Partisi’nin (DBP) yerel yönetimleri, yerleşim yerlerinin tabelalarını, anonslarını, makbuzlarını, faturalarını ve tüm hizmetlerini iki dilde yapacak. Kampanyanın bir de vatandaş ayağı var. DTK’nın vatandaşlardan isteği ise, işyerlerinde isim değişikli yaparak Kürtçe isim koymaları; manavların etiketlerini, lokantaların da menülerini iki dilli hazırlanmaları.

Kampanyanın sadece Türkçe-Kürtçe olmayacağını, bölgelerde konuşulan dillere göre iki dilli olacağını dile getiren Birtane “Kürtçe’nin Kurmanci lehçesinin konuşulduğu yerlerde Kurmanci-Türkçe, Zazaki lehçesinin konuşulduğu yerlerde Zazaca-Türkçe, Arap ve Süryanilerin yoğun olduğu bölgelerde de Türkçe’nin yanında bu diller kullanılacak” diyor.

“Türkçe-Kürtçe anonstan kimse rahatsız olmaz”

Mülkiye Birtane, kampanyanın amacının “Bölgedeki tüm kimliklerin, dillerin yaşaması ve yaşatılması” olarak tanımlıyor. HDP’li vekil, kampanyanın çözüm sürecine olumsuz etkisi olmayacağı bilakis olumlu katkı sunacağını dile getiriyor:

“Çözüm sürecinde eğer demokrasi, barış, özgürlüklerden bahsediyorsak, diller üzerinde yasaklar olursa insanlar sorgular. Yasalarda harfler üzerinde yasak yok, uygulamada engeller oluyor. Demokratikleşen Türkiye’den bahsediyoruz. Demokrasi gereği bazı şeyleri yerine getirmeliyizTürkçe-Kürtçe anons kimseyi rahatsız etmeyecektir. Serbest deyip o dili yasaklarsanız tekçiliği dayatmış olursunuz.”

“Kampanya çözüm sürecini besleyecek”

DTK Eşbaşkanı Hatip Dicle de dünkü Özgür Gündem gazetesindeki köşesini kampanyaya ayırdı. İmralı’ya giden HDP heyetinin içinde de yer alan Dicle yazısında, kampanyayla ilgili, “Çözüm sürecinin ruhunu daha da güçlendirip besleyecektir” yorumu yaptı.

Hatip Dicle kampanyayı “yerinde ve zamanında kararlaştırılan bir kültürel, demokratik ve siyasi hamle” olarak tanımladı:

“Tüm siyasi parti ve sivil toplum örgütlerimiz, başta tabelaları olmak üzere basın açıklamalarını çift dilli hazırlayarak, bu kampanyaya anlamlı bir yanıt verebilir. Asuri, Arap ve Mıhelmilerin yaşadığı coğrafyalarda, bu halkların dilinin yeniden günlük yaşamda görünür hale gelmesi, halklar arası barış, diyalog, eşitlik ve kardeşliği daha da pekiştireceğinden kuşkumuz olmamalıdır.”

Kaynak: Al Jazeera