Hollandalı gazeteciye 5 yıl hapis istemi

Twitter ve Facebook’tan ‘terör örgütü propagandası’ yapmakla suçlanan Hollandalı gazeteci Frederike Geerdink hakkında 5 yıl hapis istemiyle iddianame hazırlandı. İlk duruşma 8 Nisanda.

Hollandalı gazeteciye 5 yıl hapis istemi
3.02.2015 - 13:58
1609

Twitter ve Facebook’tan ‘terör örgütü propagandası’ yapmakla suçlanan Hollandalı gazeteci Frederike Geerdink hakkında 5 yıl hapis istemiyle iddianame hazırlandı. İlk duruşma 8 Nisan'da.

 Reuters’a konuşan Geerdink, sosyal medya üzerinden PKK propagandası yapmakla suçlandığını söyleyip suçlamaları reddetti.  Geerdink, “Durmaksızın gazeteci olarak işimi nasıl yapabilirim diye düşünüyorum ve her zaman özenli seçimler yapar, sözcükleri dikkatlice seçerim” dedi.

Hollandalı gazeteci, “Kürt meselesi Türkiye’nin en önemli meselesi. Türkiye’nin en büyük siyasi sorunudur. Bu yüzden bir gazetecinin bu konu üzerinde çalışması iyi bir tercihtir” diye konuştu. Geerdink'in Twitter'dan verdiği bilgiye göre davanın ilk duruşması 8 Nisan'da yapılacak. 

Polis 6 Ocak’ta Geerdink’i evinden alıp karakolda ifadesini almıştı. Gözaltı sırasında Türkiye’yi ziyaret eden Hollanda Dışişleri Bakanı da durumu protesto etmişti.

Hollandalı gazeteci 2006 yılından beri Kürt sorunuya ilgili haberler yapıyor. Gazetecinin Uludere’de 34 kişinin öldüğü bombardımanı anlattığı “De Jongens Zijn Dood” (Oğlanlar öldü) adlı bir kitabı da bulunuyor.

Kaynak: Reuters