Cemaat okulları için Maarif Vakfı

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, Gülen Cemaati’ne ait yurt dışındaki Türk okullarının devlet yönetimine geçmesini öngören projenin açıklanmasının ardından bu okulların bağlı olacağı yapının adının "Maarif Vakfı" olacağını söyledi.

Cemaat okulları için Maarif Vakfı
4.02.2015 - 09:39
2522

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, Gülen Cemaati’ne ait yurt dışındaki Türk okullarının devlet yönetimine geçmesini öngören projenin açıklanmasının ardından bu okulların bağlı olacağı yapının adının "Maarif Vakfı" olacağını söyledi.

 Avcı, Habertürk televizyonunda yaptığı açıklamalarda, yurt dışındaki okullara ilişkin oluşturulacak sistemin ayrıntılarının Bakanlar Kurulu'nda konuşulduğunu söyledi. Bunun vakıf olarak yapılandırılacağını ifade eden Avcı, şöyle devam etti:

"Bütün dünyada faaliyet gösterebilecek bir vakıf statüsünde çalışacak. Dünyanın her yerinde bu vakfın, oranın sosyal, siyasi, hukuki şartlarına uyum gösterebilecek esneklikte yerel uzantıları da olabilecek bir yapı. Adı Maarif Vakfı. Yani maarif bizim kültürümüzde özellikle komşularımızda, Arapça konuşan ülkelerde, yabancılık çekmeyecek bir isimlendirme olduğu için, yine çok kapsayıcı irfana gönderme yapması itibarıyla da bence çok anlamlı olacak bir isimlendirme."

Kadroyu her kurumun kendi özel şartlarına göre oluşturacaklarını dile getiren Avcı, "Onun için vakıf olması gerekiyor. Çünkü devlet memuru statüsünde ve zihniyetinde yürütülebilecek hizmetler değil bunlar. Daha idealizm gerekiyor" ifadelerini kullandı.

Bunun bürokratik atamalardan farklı olacağını dile getiren Avcı, şunları ekledi:

"Burada aynı zamanda ciddi fedakârlık gerektiren, özel bir ilgi gerektiren, bu konulara gönül vermiş olmayı gerektiren bir alanda çalışacak. En başta bir gurbet şartı var, dolayısıyla bunları bilerek bu işlere talip olacak. İstihdam vakıf üzerinden yapılacak. Böylece yurt dışında pek çok yerde zaman zaman kendi okullarımızla ilgili karşılaştığımız, mesela ücret problemlerini vs. buralarda vakıf üzerinden daha kolay aşabiliriz. Bazı yerlerde de yerelden istihdamın, o ülkelerden de bu amaca hizmet edecek yerel kadrolardan da yararlanmayı sağlar vakıf yapılanması."

Cemaat okullarına vakıf formülü

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç'a, yurt dışındaki Cemaat okullarının vakıf haline dönüştürülmesi veya devredilmesiyle ilgili nihai bir karar alınıp alınmadığı sorusu sorulmuştu. Arınç, bir vakıf sistemi kurulacağını söyledi. Bunun yüzde 70'inin sivil, yüzde 30'unun kamu destekli olabileceğini belirtti. Vakfın isminin de belli olduğunu söyleyen Arınç ancak bu ismi açıklamamıştı. Arınç çalışmaların sürdüğünü belirterek, "Şöyle bir sistemi düşünüyoruz şeklinde, dört dörtlük bir sunumu maalesef mümkün görmüyorum. Ancak şu konudaki kararlılığımızı tekrar ifade etmek isterim: Okullar konusunda yapabileceğimiz çalışmaların mutlaka elzem olduğunu, gerekli olduğunu, bunun Türkiye'nin menfaatleri açısından fevkalade açık ve yakın bir ihtiyaç olduğuna karar verdik" diye konuştu.

Bunun hukuk devleti ilkeleri içinde yapılması gerektiğini söyleyen Arınç, Cemaat okullarının acilen kapatılması veya el konulmasını öneren köşe yazarlarına da şu sözlerle karşı çıkmıştı:

"Hatta savaş tamtamları içerisinde ellerinden, kalemlerinden kan damlıyor. Biz bunu yapamayız. Kendileri de yapamaz ama onlar yazılarında, köşelerinde veya televizyonlarında bazen bu sözleri söyleyebiliyorlar. Biz de hayretle dinliyoruz. Biz böyle bir şey yapmayacağız." 

Kaynak: Habertürk, AA