Dink hâkimine İBDA-C’den dinleme

Hrant Dink davasına bakan hâkimin telefonunun, sahte bir isimle ve İBDA-C soruşturması kapsamında, Ramazan Akyürek’in emniyet istihbaratının başında olduğu dönemde dinlendiği öne sürüldü.

Dink hâkimine İBDA-C’den dinleme
6.02.2015 - 16:38
2852

Hrant Dink davasına bakan hâkimin telefonunun, sahte bir isimle ve İBDA-C soruşturması kapsamında, Ramazan Akyürek’in emniyet istihbaratının başında olduğu dönemde dinlendiği öne sürüldü.

 Milliyet Gazetesi'nden Tolga Şardan’ın haberine göre, AGOS Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink’in öldürülmesiyle ilgili 2007’de başlatılan davaya bakan hâkim Erkan Canak’ın cep telefonu, 2008’de sahte bir isimle ve İBDA-C soruşturması kapsamında usulsüz olarak dinlendi. Dinleme kararı, Ramazan Akyürek’in o dönem başında olduğu Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Dairesi’nin talebi üzerine hâkim Kadir Kayan tarafından alındı.

Akyürek, Gülen Cemaati’nin emniyet teşkilatındaki yapılanmasının bir üyesi olmak; Ergenekon, Balyoz ve Dink davalarında usulsüzlükler yapmakla suçlanıyor. Kararı alan hâkim Kadir Kayan ise Balyoz davası kapsamında Genelkurmay Başkanlığı’nın “kozmik oda” olarak bilinen Seferberlik Tetkik Kurulu’nda arama kararını da onaylayan kişi.

 

Ramazan Akyürek (sağda)
[AA-Arşiv]

 

HSYK müfettişleri tespit etti

Bu yasadışı dinleme kararı, HSYK müfettişlerinin Ankara 11. Ve 12. Ağır Ceza Mahkemesi’nce verilen telefon dinlemelerine ilişkin yaptığı araştırmada ortaya çıktı.

Arşiv kayıtlarında ortaya çıkan 2008/4328 numaralı kayıtta dinlenmesine karar verilen kişi, Dink’in öldürülmesi ile ilgili ilk yargılamayı yapan İstanbul hâkimi Erkan Canak. Kayda göre Canak’ın cep telefonunun Selman Büyükburç isimli kişiye ait gösterilerek 3 ay boyunca dinlenmesine karar verilmişti.

Dinleme kararı, İBDA-C soruşturması kapsamında “terör eylemlerinin önceden öğrenilmesi ve engellenmesi” amacıyla talep edilmiş görülüyor ve kararda şu ifadelere yer veriliyor:

“Selman BÜYÜKBURÇ - GSM - 0506 8** ** *7: İBDA-C (İslami Büyük Doğu Akıncılar-Cephesi) Terör Örgütü faaliyetleri kapsamında aşırı tepkisel görüşleri benimseyerek bu yönde yürüttükleri, kışkırtıcı propaganda ve faaliyetleri ile toplumu kaos ortamına çekmeye yönelik kışkırtıcı faaliyet ve eylemlerinin deşifre edilerek önlenmesi amacıyla belirtilen GSM numaralarının teknik takibi talep edilmektedir.”

Dinleme kararında cep telefonu sinyal bilgilerinin izlenmesi ve kaydedilmesi de yer alıyor.

Sonrasında Canak görevden alındı

Hâkim Erkan Canak, daha sonra yürütülen bir soruşturma kapsamında, 2012 yılında 14. Ağır Ceza Mahkemesi'nin başkanlığından alındı ve ardından emekliliğini istedi.

Ergenekon davasına bakan Savcı Fikret Seçen tarafından yürütülen soruşturmada, Canak’ın uyuşturucu baronu Mahmut Çelik ile telefonda konuştuğu ve Çelik’ten rüşvet aldığı iddia edilmişti.

Erkan Canak’ın görevinden alınarak başka bir ile tayin edilmesine karar veren HSYK’nın yaptığı açıklamada, İstanbul 10. ve 14. Ağır Ceza Mahkemesi başkanları hakkında resmi sıfatlarının gerektirdiği saygınlık ve güven duygusunu sarsacak nitelikte davranışlarda bulunma, irtikâpta bulunma ve rüşvet alma iddialarını içeren soruşturma yürütüldüğü için görevden alındığı belirtilmişti.

Canak soruşturma kapsamında uyuşturucu baronu ile telefonda görüştüğünü kabul etti.

Açıklamada bahsedilen 10. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı ise hâkim Zafer Başkurt’tu. Balyoz davasına bakan mahkemenin de başkanı olan Başkurt da tıpkı Canak gibi görevden alındı ve emekliliğini istedi.

Söz konusu uyuşturucu davasında bu iki hâkimle irtibata geçtiği savunulan uyuşturucu baronu Mahmut Çelik 39 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Kaynak: Milliyet, Al Jazeera