Sık la sık diyen amir görevden uzaklaştırıldı

Gaziantepte valilik binasına yürümek isteyen esnafa müdahale sırasında, kalabalığa gaz sıkmayan bir polise zorla gaz sıktıran amir görevden uzaklaştırıldı.

Sık la sık diyen amir görevden uzaklaştırıldı
13.02.2015 - 16:16
1970

Gaziantep'te valilik binasına yürümek isteyen esnafa müdahale sırasında, kalabalığa gaz sıkmayan bir polise zorla gaz sıktıran amir görevden uzaklaştırıldı.

 Gaziantep'te, valilik binasına yürümek isteyen esnafa müdahale sırasında, kalabalığa gaz sıkmakta tereddüt eden bir polis memurunu, zorla ensesinden tutup "Oğlum sıksana, sık la sık" diye müdahaleye zorlayan amirgörevden uzaklaştırıldı. Çevik Kuvvet'te grup amiri olarak görev yapan polis memuru C.G.G.'nin uzaklaştırılma nedeni, "toplumda infiale neden olan tavır".

Perşembe günü Gaziantep'te polis, yeni yapılan Karataş Sanayi Sitesi'nde dükkan alamadıklarını söyleyerek toplanıp valiliğe yürüyen esnafa engel olmak istemişti.

Polisin biber gazıyla müdahale etme kararı üzerine, elinde gaz tüpüyle bir polis memuru öne çıkmıştı. Ancak kalabalığa gaz sıkmada çekingen ve tereddüttlü davranan polise öfkelenen amirleri, "Oğlum sıksana" diye bağırmıştı. Bir polis de, "Sık la sık" diye bağırarak polis memurunu yakasından tutarak kalabalığa doğru yöneltmişti. Bunun üzerine polis memuru panikle etrafa rastgele gaz sıkarak esnafı dağıtmaya çalışmıştı. Olayda bir kişi gözaltına alınmıştı.

Gaziantep Valiliği, eylem sırasında gaz sıkması için meslektaşına bağırıp onu çekiştirerek yönlendiren polis hakkında idari soruşturma açıldığını açıklamıştı. Valilikten yapılan yazılı açıklamada, gruba müdahale talimatı verildiği belirtilerek, "Bu esnada grupta gazcı olarak görev yapan polis memurunun görev yaptığı sırada, diğer bir polis memurunun gaz sıkması hususunda yönlendirme yaptığı esnadaki olumsuz davranışlarından dolayı, gerekli idari inceleme ve soruşturma başlatılmıştır" denilmişti.

Kaynak: DHA