Ve HDP’den ilk başörtülü aday

7 Haziran genel seçimlerine 81 ilde 550 adayla girmeye hazırlanan HDP; yüzde 10 barajını geçme hedefi doğrultusunda seçmenin

Ve HDP’den ilk başörtülü aday
13.02.2015 - 23:04
2444

 7 Haziran genel seçimlerine 81 ilde 550 adayla girmeye hazırlanan HDP; yüzde 10 barajını geçme hedefi doğrultusunda seçmenin önüne her kesimin kendini temsil edebileceğini düşündüğü bir listeyle çıkmaya hazırlanıyor. HDP içinde bu kapsamda İslami kesime yakın aday arayışında; parti yönetiminde iki dönemdir görev yapan Hüda Kaya’nın ismi milletvekili adaylığı için öne çıkıyor. Başörtü eylemleriyle gündeme gelen Kaya’nın 7 Haziran’daki genel seçimlerde aday olması durumunda HDP içinde ilk başörtülü milletvekili adayı da olacak.

ÖZGÜR GÜNDEM’DE KÖŞE YAZARI

HDP yönetiminde yer alan Hüda Kaya, iki dönemdir Merkez Yürütme Kurulu üyesi olarak partide görev yapıyor. Kaya’nın ismi başörtüsü eylemleriyle gündeme gelirken, bölge partisi imajını kırıp Türkiye partisi hedefiyle kurulan HDP içinde 2013 yılından bu yana görev yapıyor. HDP’de Kaya’nın milletvekili adaylığının kesinleşmesi durumunda HDP’nin ilk başörtülü milletvekili adayı da olacak. Hüda Kaya HDP MYK’de görev yapmaya başlamasının ardından Özgür Gündem gazetesinde de köşe yazıları yazmaya başlarken, HDP’nin mütedeyyin kesimlerle diyaloğunu geliştirmeye yönelik bazı girişimlerde de bulundu.

ADAYLIĞI KESİN GİBİ

Cumhuriyet’te yer alan habere göre HDP içinde İslami kimliğiyle öne çıkan aday arayışında İhsan Eliaçık gibi kamuoyunda tanınan isimler
de konuşulurken, iki dönemdir parti yönetiminde görev yapan Kaya’nın adaylığına kesin gözüyle bakılıyor. Kaya’nın parti yönetiminde görev yapmasıyla birlikte HDP’nin bölge partisi imajının kırıldığı,Türkiye partisi olduğu söylemi doğrultusunda HDP içinde AKP seçmenine hitap edebilecek ancak muhalif kimlikleri de olan isimlerin adaylar arasında olması bekleniyor.