Özgecan cinayetinin perdesi aralandı

Türkiyenin konuştuğu Özgecan Aslanın nasıl öldürüldüğü ortaya çıktı. Zanlıların ilk ifadesine göre Suphi H. Özgecan Aslan’a tecavüz etmek istedi. Zanlı, kendisine biber gazı sıkan Özgecan Aslanı bıçaklayarak öldürdü.

Özgecan cinayetinin perdesi aralandı
14.02.2015 - 16:34
3420

Türkiye'nin konuştuğu Özgecan Aslan'ın nasıl öldürüldüğü ortaya çıktı. Zanlıların ilk ifadesine göre Suphi H. Özgecan Aslan’a tecavüz etmek istedi. Zanlı, kendisine biber gazı sıkan Özgecan Aslan'ı bıçaklayarak öldürdü.

 Tüm Türkiye’de büyük tepkilere sebep olan Özgecan Aslan cinayetinin işleniş şekli ortaya çıktı. Doğan Haber Ajansı’nın ulaştığı ilk zanlı ifadelerine göre Aslan, kendisine tecavüz etmek isteyen Suphi A.’ya direndiği için öldürüldü. Suphi A. daha sonra babası ve bir arkadaşından cesedi yok etmek için yardım istedi ve bu üç kişi Özgecan’ın cesedini yakarak bir dere yatağına attı.

Çağ Üniversitesi öğrencisi Özgecan Aslan, Mersin’deki evine gitmek için bir arkadaşıyla birlikte cinayet şüphelisi şoför Suphi A.'nın midibüsüne bindi. Tarsus’ta oturan arkadaşı inince Özgecan midibüste tek yolcu kaldı.

 

Fotoğraf: DHA
Özgecan Aslan, psikoloji bölümü 1'nci sınıf öğrencisiydi.

Şoför Suphi A., Mersin’e D-400 karayolundan gitmesi gerekirken güzergâh değiştirerek Tarsus- Mersin otoyoluna saptı. Sürücünün güzergâhını değiştirmesinden şüphelenen Özgecan onunla tartıştı. Yola devam edip midibüsü tenha bir yerde durduran Suphi A.'nın tecavüze kalkıştığı Özgecan, yanında taşıdığı biber gazını sıkarak karşı koydu. Boğuşma sırasında Özgecan, Suphi A.'nın yüzüne tırnaklarını geçirip direndi. Şoför Suphi A., bıçağını çıkarıp Özgecan’a defalarca sapladı ardından araçta bulunan demir çubukla vurarak öldürdü.

 

Suphi A., Özgecan’ı öldürdükten sonra cesediyle birlikte Tarsus’a dönüp babası Necmettin A. ve arkadaşı Fatih G.’den yardım istedi. Onlar da gelince birlikte Özgecan’ın cesedi ortadan kaldırmak için benzin alıp ormanlık bölgeye götürdüler. Cesedi yakıp Cin deresine attılar.

Tarsuslu varlıklı bir aileden olan Necmettin A.'nın kuyumcu olduğu, işleri bozulup iflas edince şoförlük yaptığı, kaçakçılık suçundan sabıkalı olduğu ve bir süre önce trafik kazasına karıştığı belirlendi.

Kalabalık linç etmek istedi

Cinayetle ilgili araştırmasını sürdüren polis ve jandarma ekipleri, Cuma günü üçüncü şüpheli olan firari Suphi A.'yı, saat 21.00 sıralarında Fatih Mahallesi'nde bir alışveriş merkezinin yakınlarında saklanırken yakalandı. Gözaltına alınan şüpheli önce sorgulanmak için emniyete götürüldü. Burada işlemleri yapılan Suphi A., babası Necmettin A., ile Fatih G., ile birlikte sağlık kontrolü için Tarsus Devlet Hastanesi'ne getirildiler. Jandarma ve polis ekipleri çevrede geniş güvenlik önlemi alırken, hastanede bulunan kalabalık, cinayet zanlılarına saldırarak linç etmek istediler. Sağlık kontrolünden geçirilen şüpheliler, polis ve jandarma ekipleri tarafından kordon oluşturularak hastaneden çıkarıldı.

Şüphelilerden Suphi A.'nın jandarma tarafından, Necmettin A. ile Fatih G.'nin ise polis tarafından ifadesi alındı.

Evine gidiyordu

 

Özgecan'ın cenazesini kadınlar taşıdı.
[Fotoğraf: AA]

 

20 yaşındaki Özgecen Aslan 11 Şubat 2015 günü okuldan çıktıktan sonra Tarsus’ta bir alışveriş merkezinde arkadaşıyla buluştu.

Birlikte yemek yiyen iki kız daha sonra Mersin'e sefer yapan bir midibüse bindi. Arkadaşı yolda inen Özgecan Aslan'ı bundan sonra gören olmadı. Kızlarından haber alamayan ailesi kayıp başvurusu yaptı.

Jandarmaya yol sordular

Perşembe akşam saatlerinde Tarsus-Mersin-Adana arasında yolcu taşımacılığı yapan midibüs sürücüsü 26 yaşındaki Suphi A. jandarma noktasında durarak otoyola nasıl çıkacağını sordu.

Jandarma ekipleri, midibüsün tarif ettikleri yol yerine ormanlık alana doğru gittiğini fark edince şüphelenip takip etti. Jandarma peşinden gittiği midibüsü yol kenarında durdurup arama yaptı. Midibüste kan izlerine rastlandı.

Sürücü ile beraberinde babası 50 yaşındaki Necmettin A. ile 20 yaşındaki Fatih G.'nin bulunduğu midibüste kan izlerine rastlandı. Necmettin A, kan izlerini müşteri olarak midibüse aldıkları iki yolcunun kavga etmesi sonucu olduğunu açıkladı.

Bunun üzerine araçta bulunan sürücü, 50 yaşındaki babası Necmettin A. ve 20 yaşındaki Fatih G. gözaltına alındı. Üç kişi işlemlerin ardından serbest bırakıldı.

Şapkası bulundu

Bu arada jandarmaya Özgecan Aslan'ın kayıp bilgisi ulaştı. Ekipler bunun üzerine tekrar söz konusu midibüsü aramaya başladı. Tarsus'ta yapılan yol kontrolü sırasında aynı midibüs içindeki Necmettin A., Fatih G. ile birlikte yakalandı.

Midibüste yeniden yapılan aramada bulunan bir kadın şapkası, kayıp öğrencinin babası Mehmet Aslan'a gösterildi. Baba Mehmet Aslan şapkanın kızı Özgecan'a ait olduğunu söyledi.

Bunun üzerine sorgulanan Necmettin A. ve Fatih G., suçlarını itiraf ederek, genç kızı öldürdükten sonra benzin dökerek yakıp, Çamalan köyü Alman Mezarlığı yakınındaki Cin Deresi'ne attıklarını itiraf ettiler.

Ceset arkadaşına gösterildi

 

Özgecan Aslan'ın cesedini jandarma ekipleri buldu
[Fotoğraf: AA]

 

Zanlıların gösterdiği yerde yapılan aramada bir bölümü yanmış kadın cesedi bulundu.

Tarsus Devlet Hastanesi'ne getirilen cenaze, kayıp genç kızın Tarsus'ta en son birlikte görüldüğü kız arkadaşına gösterildi. Cesedi teşhis edemeyen ve ismi açıklanmayan genç kız, kıyafetleri görünce arkadaşına ait olduğunu söyleyip fenalık geçirdi.

Jandarma tarafından sakinleştirilen genç kız, "Öğlene kadar birlikte okuldaydık. Saat 13.30'da okuldan birlikte çıktık. Alışveriş merkezinde yemek yedik, akşam saatlerinde midibüse bindik. Ben yolda indim, o da evine gitmek üzere devam etti. Aynı gece kayıp olduğu bilgisini aldık, bir gün sonra da okula gelmedi" dedi.

Kaynak: DHA, Al Jazeera

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Yerel Haber (www.duzceyerelhaber.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Resmi İlanlar