Bakan İslam: Bir kadın olarak idam olabileceğini düşünüyorum

Özgecan Aslanın ailesini ziyaret eden Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam, çıkışta "Bir Bakan olarak değil ama bir anne ve kadın olarak, şahsa karşı işlenen suçların cezasının idam olabileceği ve bunun tartışılacağını düşünüyorum" dedi.

Bakan İslam: Bir kadın olarak idam olabileceğini düşünüyorum
15.02.2015 - 18:07
2227

Özgecan Aslan'ın ailesini ziyaret eden Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam, çıkışta "Bir Bakan olarak değil ama bir anne ve kadın olarak, şahsa karşı işlenen suçların cezasının idam olabileceği ve bunun tartışılacağını düşünüyorum" dedi.

 Özgecan Aslan'ın ailesini ziyaret eden Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam, çıkışta gazetecilere açıklama yaptı. Özgecan'ı yakarak öldürenler için yapılan idam çağrılarını değerlendiren İslam, "Bir Bakan olarak değil ama bir anne ve kadın olarak, şahsa karşı işlenen suçların cezasının idam olabileceği ve bunun tartışılacağını düşünüyorum" dedi.

"Buradan bizim üzerimize düşen ciddi görevler var" diyen Bakan İslam, idam konusunda düşüncelerinin sorulması üzerine şunları söyledi:

"Bu konuları yeniden tartışmak durumundayız. Toplum olarak tartışalım. Burada protesto eden vatandaşlarımızı da anlıyorum. Böyle bir şeyin şu ana kadar söz konusu olmadığını biliyorsunuz. Talepler bu doğrultudaysa 'Tartışmayız' diyebilecek bir durumda değilim açıkçası. Bir Bakan olarak değil ama bir anne ve kadın olarak, şahsa karşı işlenen suçların cezasının idam olabileceği ve bunun tartışılacağını düşünüyorum. Bunu gündemimize alabiliriz. Şu anda da insan canına kıymanın ve tecavüzün cezaları had cezalardır Türk Ceza Kanunu'na göre. Ağırlaştırılmış müebbettir ve infaz nedeni ile de indirimi yoktur. En ağır biçimde cezaya çarptırılan kimseler cezalarını çekerler. Çocuklara çığlık atmayı öğretmek, kendini savunmasız bırakmamak için çocuğa ceza verecek kimselere karşı 12 adet tedbirin son halkasıdır. O toplantıda bunlardan sadece bir tanesini söylemiştim. 'Ben tehlike altındayım diyebilmek için bağırabilmeyi bilmeleri lazım' demiştim. Biz çocuklarımızı 'Dur evladım, sus evladım, sesini çıkarma evladım' diye yetiştiriyoruz. Böyle olmaması lazım."

Bakan İslam, konuşurken kadınlar tarafından protesto edilmsine ise "Normal karşılıyorum. Bu kadar büyük bir olayın arkasından elbette bu tür infialler olur" yanıtını verdi.

Kaynak: DHA