Gazeteci Nuh Köklü toprağa verildi

Arkadaşlarıyla kartopu oynarken dükkânının camına kartopu isabet eden bir esnaf tarafından öldürülen Köklü toprağa verildi.

Gazeteci Nuh Köklü toprağa verildi
19.02.2015 - 17:00
9792

 İstanbul Kadıköy'de arkadaşlarıyla kartopu oynarken dükkânının camına kartopu isabet eden esnaf tarafından bıçaklanması sonucu hayatını kaybeden gazeteci Nuh Köklü toprağa verildi. 

Köklü için Ankara'nın Etimesgut ilçesi Yukarı Yurtçu Mahallesi Camisi'nde öğle namazını müteakiben cenaze töreni düzenlendi. Törene CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, CHP Milletvekili Hüseyin Aygün, Anadolu Partisi Genel Başkanı Emine Ülker Tarhan, ÖDP Genel Başkanı Alper Taş, çeşitli meslek sendikaları üyeleri, gazeteci meslektaşları, aile yakınları ile çok sayıda kişi katıldı.

Köklü, cenaze namazının ardından Yukarı Yurtçu Mahallesi Mezarlığı'nda defnedildi.

Köklü İstanbul'da, arkadaşlarıyla kartopu oynadığı sırada dükkânının camına kartopu isabet eden Serkan A. tarafından bıçaklanmıştı. Göğsünden yaralanan Köklü, kaldırıldığı Haydarpaşa Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamamıştı.

'Takipçisi olacağız'

CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, 'güzel bir gazeteciyi nefret cinayetine kurban verdiklerini' belirterek, "Toplumda herkes birbirinden nefret eder hale geldi. Kutuplaştırıcı bir siyaset dili kullanılıyor, nefret söylemi kullanılıyor, bundan herkesin vazgeçmesi lazım. Bu cinayetlerin önüne geçmemiz lazım. Başta siyasetçilerin, özellikle de Başbakan'ın, Cumhurbaşkanı'nın nefret söyleminden, kutuplaştırıcı dilden vazgeçmesi lazım. Herkese başsağlığı diliyorum" şeklinde konuştu.

ÖDP Genel Başkanı Alper Taş da Köklü ile üniversite yıllarından beri arkadaş olduğunu belirterek şunları kaydetti:

"Öğrencilik yıllarında aynı ekmeği paylaştık, o derece yakın bir arkadaşımı kaybetmenin üzüntüsü içerisindeyim. Öyle bir toplum haline döndük ki maalesef kartopu sevincini yaşayan insanlara bile bu sevinci yaşatmayan bir nefret içimize yerleşti. Bu nefreti ortadan kaldırmamız lazım. Böyle bir ölümü hak eden arkadaşımız değildi. Gerçekten üretici, söyleyeceği, yaşayacağı çok şey vardı. Ama onu elinden aldılar. Takipçisi olacağız. Katilin yaptığı yanına kâr kalmayacak. Mahkemelerinde yer alacağız, bu katilin gereken cezayı almasını sağlayacağız."

Kaynak: Anadolu Ajansı