HÜDA-PAR’da eğilim bağımsız aday

Yerel seçimde Güneydoğu’da AKP ve HDP’nin ardından üçüncü parti olan HÜDA-PAR seçim hazırlıklarına başladı. Parti tabanındaki eğilim bağımsız adaylarla girme yönünde.

HÜDA-PAR’da eğilim bağımsız aday
22.02.2015 - 12:38
9488

Yerel seçimde Güneydoğu’da AKP ve HDP’nin ardından üçüncü parti olan HÜDA-PAR seçim hazırlıklarına başladı. Parti tabanındaki eğilim bağımsız adaylarla girme yönünde.

 Seçim çalışmasına başlayan HÜDA-PAR ilçe ve il kongrelerini bu ayın sonuna kadar tamamlayacak. Ardından da sahaya inmeyi planlıyorlar. Genel Başkan Zekeriya Yapıcıoğlu, HÜDA-PAR’ın bir kaç adayını meclise göndereceğini düşünüyor.

Yapıcıoğlu partilerinin genel seçimlere ilişkin tartışmalarında üç ihtimalin ön plana çıktığını söyledi:

“Seçimlerde üç ihtimalimiz var tartıştığımız. Birincisi ‘bağımsız adayları desteklemek suretiyle girelim ve sadece arkadaşlarımızı meclise gönderebileceğimiz ya da önemli oranda oy alabileceğimiz yerlerden aday gösterelim.’ İkinci görüş; ‘parti olarak her yerde girelim’. ‘İlk defa genel anlamda bir seçime girmiş olacağız ve böylece potansiyelimizi görmüş olacağız’ diye düşünen arkadaşlarımız var. Üçüncü bir yol öneren arkadaşlarımız var; ‘biz parti olarak girelim, fakat bağımsız adaylarımızı seçtirebilme ihtimalinin olduğu yerlerde bağımsız aday gösterelim’ şeklinde.”

Anket yapıldı

Genel seçimler için parti tabanlarında 5 bin kişilik bir anket yaptırdıklarını söyleyen Yapıcıoğlu, henüz tamamını incelememekle birlikte ‘bağımsız aday’ fikrinin ön plana çıktığını belirtti.

“Tabanımızın bu konuda görüşlerini alıyoruz, hem adaylık noktasında hem de seçime nerede ve nasıl girilmesi gerektiği yönünde arkadaşlarımızın, teşkilatlarımızın nabzını yokladık. Yaklaşık 5 bin kişilik bir anket yaptık. Anketleri değerlendiriyoruz. Her seferinde biraz daha detaya inerek inşallah en sağlıklı karara varmaya çalışacağız. Anketlerde bağımsız adaylarla veya eğer parti olarak gireceksek bile seçilebileceğimiz yerlerde bağımsız adaylar çıkaralım görüşleri yoğunlukta. Bunları üst üste koyarsak bağımsız adaylarla girelim fikri daha ağır basıyor. Parti üst yönetimimizde de bu fikir biraz daha öne çıkmaya başladı.”

Seçim gerginliği

Genel Başkan Yapıcıoğlu seçimlere bağımsız girmeleri durumunda bir kaç kişiyi meclise gönderebileceklerini düşünüyor. Nisan ayında seçim çalışmaları için sahaya ineceklerini belirten Yapıcıoğlu, yeni gerginlikler çıkmasından endişe ediyor: 

“Geçtiğimiz seçim döneminde partimize dönük bazı saldırılar oldu. En bariz olanlarından bir tanesi Lice’deki saldırı olayıydı. Partimizin kurulduğu günle birlikte başlayan saldırılar seçim döneminde artış gösterdi. Bu bir vaka. Fakat 6-8 Ekim olayları ve 27 Aralık Cizre olayları seçim dönemi ile alakalı değildi. Çünkü yakında bir seçim yoktu. 7 Haziran seçimleri öncesinde yeniden bir gerginlik olur mu, benzer olaylar tekrar yaşanır mı, mümkündür, muhtemeldir.”

‘Komşular arasında gerginlik olmaz’

HDP ve o gelenekteki önceki partiler tarafından seçim zamanlarında kontrollü gerginlik politikası izlendiğini savunan Yapıcıoğlu’na göre gerginlik artık HDP’ye oy kazandırmayacak.

“Bu gerginlikleri her seferinde farklı farklı gerekçelerle ortaya koydular. Ama neticede gerginlikleri çıkardılar ve bu gerginliklerden de kazançlı çıktılar. Fakat ben son dönemde çıkarmış oldukları gerginliklerden fayda sağlayamadıklarını düşünüyorum. Çünkü şimdiye kadar yaşanan gerginlikle devlet veya hükümet ile aralarındaydı. Devlet güçleri ile yaşadıkları gerginlikler kendilerine oy olarak yansıyordu. Fakat bu seferki gerginlik bir mahalledeki iki komşu arasında yükseltilirse halk bu gerginlik ve huzursuzluktan rahatsız olur. Biz yerel seçimler öncesinde de bu görüşlerimizi dile getirdik ve HDP’yi uyardık. Dedik ki ‘eğer siz gerginlik çıkarırsanız bu seferki gerginlik öncekiler gibi sizin hanenize artı olarak değil eksi olarak yazılacak. Nitekim sakin bir üslubun benimsendiği Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde oylarını neredeyse iki katına çıkardılar.”

HÜDA-PAR’ın oyu

Yerel seçimlerde HÜDA-PAR Diyarbakır’dan 33 bin oy aldı. Batman’dan 13 bin, Mardin’den 8 bin oy aldı. Bağımsız girmesi durumunda milletvekili çıkarabilmesi için HÜDA-PAR’ın aldığı bu oyları ikiye katlaması gerekiyor. Ancak HDP’nin barajı aşamaması durumunda iki katından daha az oya ihtiyaç duyacaklar ve HÜDA-PAR’lılara göre Diyarbakır’dan bir milletvekili çıkarmaları kesin gibi. Diğer yerlerde de şanslarının yüksek olduğunu belirtiyorlar.

Kaynak: Al Jazeera

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Yerel Haber (www.duzceyerelhaber.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Çok Okunanlar

Rant değil belediye yararı

Rant değil belediye yararı

  • 16.11.2022

Resmi İlanlar