Kadınlar adalet için yürüdü

8 Mart Dünya Kadınlar Gününde İstanbul Beyoğlunda toplanan yüzlerce kadın şiddeti protesto etti. Eylemin ortak sloganı "Kadın katillerine indirim değil, ağırlaştırılmış müebbet" oldu.

Kadınlar adalet için yürüdü
8.03.2015 - 20:52
10404

8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nde İstanbul Beyoğlu'nda toplanan yüzlerce kadın şiddeti protesto etti. Eylemin ortak sloganı "Kadın katillerine indirim değil, ağırlaştırılmış müebbet" oldu.

 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nde kadınlar, 'Katillere indirim değil ağırlaştırılmış müebbet' diyerek kadın cinayetlerini protesto etti. İstanbul Taksim'deki yürüyüşe katılan kadınlar arasında yakınları öldürülenler de vardı.

Tünel'den Galatasaray'a kadar yapılan yürüyüşe, Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, siyasi partiler ve sivil tolum örgütleri katıldı. 'Kadın Cinayetlerine ve AKP Gericiliğine karşı ayaktayız' yazılı pankartın arkasında yüzlerce kadın yürüdü. Yürüyüş boyunca öldürülen kadınların isimleri okundu.

İstiklal'de tebeşir izleri

'Kadın Katillerine indirim yok', 'Asla yalnız yürümeyeceksin' sloganlarının atıldığı eylemde, öldürülen kadınları temsilen, kadınlar yürüyüş boyunca yere yattı. Kadınların etrafı tebeşir ile çizildi. İstiklal Caddesi tebeşir izleriyle doldu.

Yürüyüşe katılanlardan biri de 25 yaşındaki Dilek Yavuz'du. Yavuz, pek çok insanın kadın cinayeti haberlerini sıradan bir haber gibi kanıksadığını anlatarak "Hatta insanlar 'içimiz karardı' diye kanal değiştiriyor. Bir şeyler yapmak lazım. 'Biz de varız demek için buradayız' demek bile utanç verici" diye konuşuyor. Eyleme annesi ve teyzesi ile gelen 15 yaşındaki Özge Çolak, ne kadar çok ses çıkarılırsa çıkarılsın, kadın cinayetlerinin azalmadığını söylüyor. Çolak 'Bu, Türkiye'deki kadın politikaları ve söyleminden kaynaklanıyor. Kadının kahkaha attığında iffetsiz olduğunun söylendiği gibi pek çok şey söyleniyor' diyor.

'Öldürdü iyi hal indirimi aldı'

Yürüyüşte, yakınları öldürülen kadınlar da vardı. Koruma altındayken eşi tarafından bıçaklanarak öldürülen Muhterem Göçmen'in ablası Çiğdem Evcil de eylemdeydi. Evcil, 'Katilin ağırlaştırılmış müebbet almasını beklerken, iyi halden müebbet aldı. Suçsuz bir insan öldü, bu ceza beni tatmin etmiyor. İndirimler uygulanmasın istiyoruz' dedi.  Üniversiteli Özgecan Aslan'ın akrabası da eylemdeydi. Özgecan'ın amcasının kızı olduğunu söyleyen Karanfil Aslan, 'Türkiye'de kadın hakları yok. Sözün bittiği yer. Sadece Özgecan için değil tüm öldürülen Özgecan'lar için buradayım' şeklinde konuştu.

'Kadının rolü üreme ile sınırlanıyor'

Yürüyüş sonunda yapılan basın açıklamasını, Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Başkanı Gülsüm Kav okudu. Kav, kadının toplumsal rolünün üreme ile sınırlandırılamayacağını belirterek şöyle konuştu:

"İktidar, oy ve çocuk istemek için seslendiği kadınların mücadele ile kazandığı haklara saldırıyor. Bu ülkede kadınlar eceli ile ölmüyor. Polis gözetimindeyken öldürülüyor,  balkondan atılarak öldürülüyor...'

Kadıköy'de miting

Dünya Kadınlar günü dolayısıyla çok sayıda sivil toplum kuruluşu ve siyasi parti üyesi kadının katılımıyla Kadıköy'de miting düzenlendi.

Ellerinde, kadına yönelik şiddeti kınayan dövizler taşıyan kadınlar, İskele Meydanı'nda oluşturulan miting alanında bir süre yöresel oyunlar sergiledi ve halay çekti.

Erkeklerin alınmadığı mitingde yapılan konuşmalarda kadınlar, kadına yönelik şiddet, taciz, tecavüz ve cinayet davalarında uygulanan tahrik ve iyi hal indiriminin kaldırılmasını istedi. 

Mitinge katılan HDP Grup Başkanvekili Pervin Buldan da bundan sonra dünyanın neresinde olursa olsun, tek bir kadına dahi şiddet uygulandığı zaman orada olacaklarını vurguladı.

Kaynak: Al Jazeera, AA