TDKdan müsait açıklaması: 1980’li yıllarda bu anlam, belirli bir çevrede kullanılmış olabilir

Türk Dil Kurumu, kolayca flört edebilen (kadın) tanımlamasının gözden geçirileceğini açıkladı

TDKdan müsait açıklaması: 1980’li yıllarda bu anlam, belirli bir çevrede kullanılmış olabilir
11.03.2015 - 23:42
11092

Türk Dil Kurumu, 'kolayca flört edebilen (kadın)' tanımlamasının gözden geçirileceğini açıkladı

 Türk Dil Kurumu (TDK) kamoyunda tartışmalara neden olan ‘müsait’ kelimesinin belli bir dönemde kullanılmış olabileceğini, tanımlamanın gözden geçirileceğini açıkladı.

Kamuoyunda tartışmalara neden olan ‘müsait’ kelimesi ile ilgili TDK’dan yazılı açıklama yapıldı.

Açıklamada kelimede tanımlamanın yeniden düzenleneceği belirtilirken şu ifadelere yer verildi: "TDK’nın 3 gün süren toplantısında bir yandan Türkçe'nin Etimoloji Sözlüğü’nün düzenlenişi üzerine konuşmalar yapılmış, öte yandan da Türkçe Sözlük’ün mevcut maddelerinin tanımı görüşülmüş, Sözlük’teki tanımların baştan sona dikkatle yeniden okunmasına, düzenlenmesine karar verilmiştir. Sözlükçünün görevi bir kelimeye kendi başına, masa başında yeni bir anlam katmak değil, yazı dilinde ve günlük dilde kullanılışlarına bakıp var olanı tespit ederek sözlüğe yansıtmaktır.’ 

Müsait kelimesinin tarihçesine de yer verilerek şöyle denildi: ’Kelime ilk defa 1918’de tespit edilmiştir. Kelimenin bu anlamı ilk defa Meydan Larousse Ansiklopedisi’nde (1972, 1981) aşağıdaki şekilde yer almıştır. Belli ki müsait sözünün bugünlerde söz konusu edilen anlamı 1983’te yayımlanan 7. baskıya bu yolla girmiş olmalıdır. Söz konusu anlam tam da bu haliyle ilk kez 1983’te Türkçe Sözlük’e girmiştir. 

O dönem sözlüğü hazırlayanların hangi düşünce ile bu anlamı müsait kelimesine ilave ettiklerini bilemiyoruz. Ancak kesin olan, bu anlam, 1983’ten beri Sözlük’ün her baskısında aynı şekilde devam etmiştir. Yani bir iki günlük bir konu veya iş değildir, 32 yıldan beri bu anlam sözlükte aşağıdaki şekliyle mevcuttur. 

Türkçenin derlemi (corpus) üzerine hazırlanmış en geniş çalışmaya baktığımızda müsait’in 560 kez geçtiğini görürüz. Ancak söz konusu edilen ikinci anlam bu 560 örnek arasında karşımıza çıkmaz. Türkçe Sözlük’te teklifsiz konuşma’ya özgü bir kullanım olarak kaydedilen bu anlam belli ki bir tür argo kullanımdır. Büyük bir ihtimalle de 1980’li yıllarda bu anlam, belirli bir çevrede kullanılmış olabilir. Bugün bu anlam herkesçe bilinen bir anlam değildir. Belki de bir döneme özgü, moda sözlerdendir. Bir yönden cinsiyet ayrımcılığı güden, bir yönden de bu anlamıyla kullanılışı neredeyse hiç bilinmeyen bu kelime, Türkçe Sözlük’ün yeni baskısında ve Genel Ağ ortamındaki kullanımlarında gerekli taramalar yapıldıktan sonra yeniden düzenlenecektir. Kamuoyunda tartışmalara sebep olan bu ve benzeri konularla ilgili TDK olarak çalışma yapılacak ve kamuoyuyla paylaşılacaktır."