Alevi-Bektaşi okulunun temeli atıldı

Temel atma töreni Bakan Avcının katımıyla gerçekleşen Hacı Bektaş Veli Anadolu Lisesinde Alevi-Bektaşi inancına uygun eğitim verilecek ve 600 öğrenci öğrenim görecek.

Alevi-Bektaşi okulunun temeli atıldı
14.03.2015 - 23:25
11388

 Milli Eğitim Bakanlığı ile Dost Eli Yardım Eğitim ve Kültür Vakfı işbirliğiyle İstanbul'da yapımına başlanan Özel Statülü Hacı Bektaş Veli Anadolu Lisesi'nin temeli atıldı.  İstanbul Küçükçekmece Atakent Mahallesi'nde yapılan okulun temel atma törenine Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı'nın yanı sıra Alevi Bektaşi inancının temsilcileri, Alevi dedeleri, Alevi toplumunun kanaat önderlerive yetkililer katıldı. 

600 öğrencisi olacak

Törende bir konuşma yapan Nabi Avcı, temeli atılan okulun 16 dönüm arazi üzerine devlet yatırımı ile inşa edileceğini söyledi.

Avcı, okulda Balkanlar'dan Orta Asya'dan Orta Doğu'dan ve Türkiye'nin farklı illerinden öğrencilerin okuyacağının öngörüldüğünü ifade etti. Bakan Avcı, "16 derslikli olarak planlanan okulun, bir Cemevi, sosyal tesisleri, 300 öğrenci kapasiteli bir pansiyonu ve toplamda inşallah 600 öğrencisi olacaktır. Bu okulumuzda Alevi-Bektaşi geleneği ile ilgili dersler, bizzat bu gelenekten gelen eğiticiler, öğretmenler, akademisyenler tarafından okutulacak. Okuldaki eğitim içeriği Alevi-Bektaşi inancına mensup dedelerin, akademisyenlerin katkısı ile oluşturulacak. Öğretim programlarının hazırlanmasında ve eğitim yönetiminde Dost Eli Yardım Eğitim ve Kültür Vakfı ile ortak çalışmalar yürütülecek" dedi.

Dede-Baba eğitimi verilecek

Milli Eğitim Bakanlığı ukdesinde özel statülü proje olarak hayata geçirilecek okul müfredatında, lise eğitiminde yer alan ortak derslerin yanı sıra Alevi-Bektaşi öğretisine ilişkin dersler de yer alacaktır. Bakanlık tarafından tahsis edilen 16 dönüm arazi üzerine inşa edilecek Özel Statülü Hacı Bektaş Veli Anadolu Lisesi 2015-2016 eğitim öğretim döneminde eğitime başlayacak. Balkanlar'dan, Orta Asya'dan, Ortadoğu'dan ve Türkiye'nin farklı illerinden gelecek 300 öğrencinin yatılı olarak eğitim göreceği okul, toplamda 600 öğrenciyi kabul edecek. Eğitim müfredatı Milli Eğitim Bakanlığı ve Dosteli Eğitim ve Kültür Vakfı tarafından ortak olarak hazırlanacak.

Dosteli Yardım Eğitim ve Kültür Vakfı ile Milli Eğitim Bakanlığı arasında imzalanan bir protokolle hayata geçen Hacı Bektaş Veli Anadolu Lisesi, Alevi-Bektaşi inancına uygun Dede-Baba eğitimi verecek.

Müfredattaki dersler

Müfredattaki dersler; Kur'an-ı Kerim, Hadis, Akaid ve Kelam, İslam Kültür ve Medeniyeti, Hitabet ve Mesleki Uygulama, Alevilik ve Bektaşilik inancında ibadet ve uygulamalar, On iki İmam yaşamı ve felsefesi, Alevi - Bektaşi tarihi süreci, Alevi – Bektaşilikte Dört Kapı Kırk Makam, İslam tarihinde Müslümanlığın yayılışında Tasavvuf inancının etkili olduğu ülkeler ve bırakılan izler, Tasavvufa Giriş, Büyük mutasavvıflar ve öğretileri, Tasavvuf Edebiyatı ve Musikisi, Ahilik ve diğer Anadolu teşkilatları ve etkileri, Alevi – Bektaşi yaşamı, örf ve adetleri, felsefesi, Toplumda sosyal bütünleşme, kişisel aydınlanma ve gelişim, Bağlama eğitimi ve semah manası erkânı, İngilizce, Arapça, Osmanlıca ve Farsça olacak.

Kaynak: DHA