KONURALP MÜZESİNDE 6 BİN 476 ESER VAR

KONURALP MÜZESİNDE 6 BİN 476 ESER VAR
22.05.2021 - 09:59
8795

İl Kültür ve Turizm Müdür Vekili Sabahattin Parlak, Konuralp Müzesinde, bin 906 adet arkeolojik, 497 adet etnografik ve 4 bin 73 adet sikke olmak üzere, toplam 6 bin 476 eser bulunduğunu açıkladı.

Müzeler Günü ve Haftası dolayısıyla bir açıklama yayınlayan Parlak,

köklü bir tarihe sahip, çağlar boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapmış olan Konuralp Prusias ad Hypium Antik Kenti’nin doğal ve tarihi hazineleri ile Düzce’nin önemli tarihi alanlarından biri olduğunu söyledi

Parlak açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Dünya kültür mirasının korunması ve müzeciliğin tanıtılması amacıyla Uluslararası Müzeler Konseyi (ICOM) tarafından tüm Dünyada “18-24 Mayıs Uluslararası Müzeler Günü ve Haftası” olarak kutlanmaktadır.

Kültürel değişim, kültürlerin zenginleştirilmesi ve toplumlar arası karşılıklı anlayış, işbirliği ve barış konularında farkındalık yaratmak amacıyla müzelerin etkinlik ve aktivitelerinin tanıtılmasına fırsat sağlayan Uluslararası Müze Günü ve Haftası her yıl farklı bir tema ile kutlanmaktadır. ICOM Milletlerarası Müzeler Konseyince 2021 yılı için seçilen ana tema “Müzelerin Geleceği: İyileşme ve Yeniden Düşleme” olarak belirlenmiştir.

Müzeler; sanat, bilim, tarih ve kültürle ilgili eserlerin korunup sergilendiği, tanıtıldığı ve gelecek kuşaklara aktarıldığı ve geçmişle aramıza köprüler kuran, bizleri tarihte yolculuğa çıkaran, tarihin yaşayan tanıklarıdır.

Köklü bir tarihe sahip, çağlar boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapmış olan Konuralp Prusias ad Hypium Antik Kenti, doğal ve tarihi hazineleri ile ilimizin önemli tarihi alanlarından biridir.

Antik kentin zengin kültürel mirasını yaşatmak ve korumak amacıyla 2003 yılında ziyarete açılan Düzce Konuralp Müzesinde, 1906 adet arkeolojik, 497 adet etnografik ve 4073 adet sikke olmak üzere, toplam 6476 adet eser bulunmaktadır. Söz konusu eserler müze bahçesi, arkeoloji, etnografya ve taş eserler salonları ile sikke bölümünde sergilenmektedir.”


Editör: N. Cingirt