Ümit KIVANÇ
Ümit KIVANÇ Gazete: Gazete Duvar

“Özel yetiştirilecek öğrenci” kimdir?

  • 10.11.2021 06:27

TÜGVA’nın “Cumhurbaşkanımıza Sunulacak Raporlar”ı arasında yeralan “Teşkilat Koordinatörlüğü Faaliyet Raporu”, çeşitli görsel malzemeyle süslenmiş öbürleriyle kıyaslandığında pek zavallıca görünüyor.  İki paragraf yazı, altı maddede toparlanmış “faaliyetler”. Ancak tıpkı birazdan ele alacağımız, 2016 Eylül’ü ve  Kasım’ından toplantı gündemlerinde olduğu üzre, üçer-beşer kelimelik sekiz-on satır bazen çok şey anlatıyor.

TÜGVA’cılar 2015’te il temsilciliklerini “atamışlar”, yönetimleri oluşturmuşlar, “mekân elde edebilme yönündeki çalışmalara yoğunlaşmışlar”“yapısını olgunlaştıran il temsilciliklerinin teşkilat yapısını genişletecek eğitimler” düzenlemişler. Terminoloji pek yakışıklı doğrusu. 2016’daki faaliyet de öyle: “(…) bir yandan illerimizin performanslarını değerlendirerek ve gerekli müdahaleleri yaparak, diğer yandan da ilçe temsilciliklerimizin atamalarını başlattık, devam ediyoruz.”

“Bugüne kadar yapılan faaliyetler” başlığında altında sıralananlar:

“28 Şubat yıldönümlerinde Beyazıt Camiinde darbeyi hatırlama ve hatırlatma faaliyeti • Kandil ve Bayramlaşma faliyetleri • Terör olaylarında basın bildirileri • Suriye deki kardeşlerimize ihtiyaçları doğrultusunda yardım ulaştırma • Sn. Cumhurbaşkanımızın teşrifleriyle Gençlik Buluşmaları • 15 Temmuz 2016 Darbe Girişimi sonrası Tüm İllerde meydanlardaki organizasyonların yönetilmesi, takip edilmesi.”

Görüldüğü üzre, burada doğrudan siyasî kurgu sözkonusu. Öyle ki, kandil ve bayramlaşma bile “faaliyet” olarak, darbeydi, Suriye’ydi, meydan mitingleri örgütlemeydi, bunların arasında sayılıyor. Eğer sallamıyorlarsa, TÜGVA’cılara kitlesel meydan “organizasyonları”nda yönetici rol verilmiş ki, bu, teşkilatın potansiyel “faaliyetleri”nin bildiri yayımlamakla sınırlı kalmayacağını gösterir. Çin, Rusya ve Hindistan Müslümanlarını taban edinmek mümkün olmaz da, devletçe kollanıp desteklenen sokak-meydan “organizasyonları” ile başka türlü “terör olayları” yaratılabilir. Yalnız -niyeyse- 15 Temmuz ertesindeki meydan organizasyonlarında inisiyatifin TÜGVA’cılara bırakılmış olamayacağına dair güçlü sezgi var içimde.

“Genel Raporlar” klasörü içinde, “4.11.2016” adlı klasör, onun da içinde 5 Kasım tarihli “toplantı gündemi” var. Teşkilatın siyasî niteliğine dair belge. Antetli kağıda çıkışı alınmış ve Genel Başkan İsmail Emanet adına sunulmuş belgede, üstte 5 Kasım 2016’da yapılan İl Temsilcileri Toplantısı’nın gündemi, altta, “Önceki Toplantı Gündem Maddeleri” başlığı altında, 2016’nın 3 ve 4 Eylül’ünde yapılan toplantıların gündemleri yeralıyor. Anlayabildiğim kadarıyla, bu lüzumsuz kalabalık değil. Zira güncel toplantının gündeminde “açılış-yoklama”dan hemen sonra gelen (ikinci) madde, “Bir önceki toplantı gündem değerlendirmesi”. Dolayısıyla, Eylül’deki toplantı gündemlerinin Kasım’da da geçerli olduğu sonucuna varabiliyoruz.

Bu gündemler neden önemli? Önemli, çünkü karşımızdakinin doğrudan doğruya siyasî teşkilat olduğunu ortaya koyuyorlar. 

Geçmiş gündemde bulunmasına rağmen yeni gündeme de ayrı madde olarak konan bir başlık, “ERP kullanımı hakkında”! Eski gündemde bu, “ERP Sisteminin ciddiyetle kullanılması” olarak geçmiş. Bu ERP meselesi, hatırlarsınız, epey tartışma konusu olmuştu. ERP aslında “Kurumsal Kaynak Planlaması”nın (Enterprise Resource Planning) kısaltması. Bu, işletme faaliyetlerinin dijital koordinasyonu ve yönetilmesini amaçlayan sisteme verilen ad. TÜGVA’nın böyle bir sistemi bütün vatandaşların bilgilerine erişmek için kullandığı öne sürülmüştü. Ancak daha gerçekçi iddialar, sistemi kritik gördükleri yerlere eleman yerleştirmek için kullandıklarıydı. ERP-TÜGVA hakkındaki iddialar ve teşkilatın bunlara verdiği karşılıklardan oluşan geniş külliyatı buraya alamam. Ancak bu kelimeleri yazıp yapacağınız aramayla, oldukça şaibeli işlere dair iddialara on saniyede ulaşabileceğinize dair güvence verebilirim.

5 Kasım 2016 toplantısının gündeminde konu edilen mevzulardan ERP dışında biri daha ilgi çekici, ne yazık ki hiçbir ek izahat yok buna dair: “Hassasiyetlerimiz (sosyal medya)”. Evet, gündem maddesi aynen böyle.

Geçelim güncelliğini kaybetmeyen eski gündeme. 

İlk maddede belirtilen konu, “15 Temmuz darbe girişimi süreci”

“Fetö silahlı terör örgütüne karşı mücadelede vakıf olarak duruş ve sorumluluklarımız”, gündemin ikinci maddesi.

Bunları “ERP Sisteminin ciddiyetle kullanılması” izliyor.

“İl Dış ilişkiler Koordinatörlüğü”nün kaldırılması hakkındaki maddeyi geçince, “YÖK, Lise, Ortaokul teşkilatlarının hızlıca kurulması”na geliyoruz. Teşkilatın öğrencilere özel ilgisi var. Sonraki madde: “Yurt çalışmaları, yurt ve temsilcilik ilişkileri”. Bir sonraki daha ilginç: “Öğrenci evleri. Sadece özel yetiştirilecek öğrenciler [için] ev açılması.” Daha önceki bölümlerde de konu etmiştik: TÜGVA’cıların Fethullahçı teşkilatlanmayı örnek aldığına ilişkin işaret çok. Ne demektir, “sadece özel yetiştirilecek öğrenciler [için] ev açılması”? Evet? Ne demektir?

Güncelliğini koruyan eski gündemin kurban ve burslar için bağış çalışmalarına ilişkin iki maddesi üzerinde konuşulacak fazla bir şey yok. Ancak “Genel Merkez ile istişareli hareket edilmesi” diye bir madde var ki, bu, teşkilatın merkezî otoritesinde zaafiyet işareti olabilir.

* * *

TÜGVA belgelerini daha fazla kurcalayacaktım, ama son günlerin -giderek hareketlenecek görünen- güncel gelişmelerine dönmeyi yeğliyorum, muhterem okurlar. Bu okuduğunuzla birlikte altı yazıda (P24 sitesinde benim adımla aradığınızda hepsi karşınıza çıkacaktır) aktardığım, azıcık da yorumladığım TÜGVA belgeleri bu teşkilatın maksadını, hedeflerini berrakça ortaya koyuyor. Yeterlidir şildilik.

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Yerel Haber (www.duzceyerelhaber.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Resmi İlanlar