• 7.11.2014 00:00
  • (3449)

 Söyleyecek fikrin yoksa ya "israf geyiği" yaparsın, ya da "irtikâb" (Bir makamı alet ederek, hakkı olmayan para veya malı hile ile almak.) hikayeleriyle uğraşırsın... Cumhurbaşkanı'nın (bence) tavırlarından  yanlış söylemlerine, kucaklayıcı değil ayrıştırıcı ifadelerinden bizzat kendini çirkinleştirici ifadelerine kadar öyle eleştirilecek yanı var ki... Ben şahsen "eleştirel destek"den anladığım kadarıyla bu noktalarda hiç çekinmeden eleştiriler yapıyorum ve yapacağım...

Son günlerde bir "Ak-Saray" geyiğidir gidiyor medyada... Bununla Cumhurbaşkanı'nı eleştirebileceklerini, itibarsızlaştırabileceklerini sananlar salvo atıp duruyorlar... Aslında mesele "Yeni Türkiye'nin" Atatürk "imajından" ayrılması olduğunu herkes bal gibi biliyor...

"Çankaya Köşkü" denince, Kasapyan Bağevi'nden, Atatürk'e mekan olarak becerilen küçük "bağ evin"den söz edilmekte olduğu zannediliyor... Bizzat Atatürk devrinde bu küçük bağ evi defalarca tadilat gördükten sonra arsa üzerine yapılan büyük köşktür söz konusu olan... Ve bütün bunlar mütevazi bütçelerle yapılmadığı gibi, bağ evinin arazisindeki bir çok ağaç kesilerek bu tadilatlar ve yeni köşk yapılabilmiştir...

Bununla da bitse neyse... 1922'den beri Kasapyan arazisi üzerine yapılan yapıların dökümü şöyle:

"ARAZİDEKİ BİNALAR: Müze Köşk, Çankaya Köşkü (Pembe Köşk), Camlı Köşk, Yeni Hizmet Binası, Yeni Genel Sekreterlik ve Devlet Denetleme Kurulu Binası, Başyaverlik Binası, İdari ve Mali İşler ve Koruma Müdürlüğü binaları, Basın Toplantı Salonu, Resepsiyon Salonları, İtfaiye Binası, Sosyal Tesisler, Garaj, Sera, Halı Saha ve Tenis Kortu ile lojmanlar.

-ANA BİNA: 7. Cumhurbaşkanı Kenan Evren döneminde, Çankaya Köşkü’nün yetersiz kalması üzerine, yeni bir hizmet binası yapılmasına karar verildi. Toplantı, kabul, resepsiyon salonları ile cumhurbaşkanının makam ve çalışma odalarının yer aldığı yeni bina 29 Ekim 1993 günü kullanılmaya başlandı.

-İDARI BİNA: 2 kat ile bir bodrum kattan oluşmaktadır. Bir bölümü Koruma Müdürlüğü’ne, bir bölümü İdari ve Mali İşler Başkanlığı’nın kullanımına ayrılan bina 1985 yılında 3546 metrekare alan üzerine yapılmıştır.

-GENEL SEKRETERLİK VE DDK: Eski hizmet binası yıkılarak yerine, birbiriyle bağlantılı altı bloktan oluşan yeni Genel Sekreterlik binası ile Devlet Denetleme Kurulu’nun gereksinimleri göz önüne alınarak projelendirilen bir bina yapıldı. Bina bin 850 metrekarelik alan üzerindeki 5 bin 550 metrekarelik kullanım alanına sahip.

-BAŞYAVERLİK: 1922 yılında yapıldığı tahmin edilen bina, tek katlı kâgir bir yapıydı. Çok sayıda tadilat görü, yeni bölümler eklendi.

-PEMBE KÖŞK: Yukarıda hikayesini aktardığımız Kasapyan Bağevi’nden Köşk’e dönüştürülen bina 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’e kadar bütün Cumhurbaşkanlarına ev sahipliği yaptı. Köşk, 9. Demirel’den itibaren, yeni hizmet binasının tamamlanmasıyla, yalnızca ikametgâh olarak kullanıldı.

-CAMLI KÖŞK: 1935 yılında Atatürk tarafından kız kardeşi Makbule Atadan’ın ikameti için yaptırıldı. 1936 yılında tamamlanan ve tek katlı bir yapı olan Camlı Köşk 1951–1954 yılları arasında Türkiye’yi ziyaret eden yabancı devlet başkanlarına ikametgâh olarak ayrıldı. 1954–1970 yılları arasında ise Başbakanlık ve Senato Başkanlığı ikametgâhı olarak kullanıldı. Farklı dönemlerde tadilat gördü. 1996 yılından itibaren tekrar yabancı devlet başkanlarını konuk etmek üzere kullanılmaya başlandı.

-BASIN TOPLANTI VE RESEPSİYON SALONLARI: 2 bin 650 metrekarelik alana sahip bir resepsiyon salonunun yanı sıra, fuaye ve diğer bölümleriyle birlikte toplam bin 250 metrekarelik alanı bulunan basın toplantı salonu yaptırılmış; resepsiyon salonu 29 Ekim 1998′de, basın toplantı salonu ise 29 Ekim 1999′da kullanıma açıldı.-SOSYAL TESİSLER: Atış poligonu, spor salonu ve kafeteryadan oluşan sosyal tesisler, yaklaşık 2 bin metrekarelik bir yapım alanı üzerinde kurulu 3 katlı tesis, 20 Aralık 1996′da tamamlandı.

-SAĞLIK MERKEZİ: 1996 ve 1999 yıllarında yapılan onarım ve eklentilerle, Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreterliği’nde görevli personele; diş hekimi, aile hekimi, çocuk doktoru, pratisyen hekim, yeterli hemşire ve laboratuarıyla hizmet edebilecek çağdaş bir sağlık merkezi durumuna dönüştürüldü.-SERA, PARK VE BAHÇELER MÜDÜRLÜĞÜ: Eski seranın yetersiz kalması üzerine yeni ve çağdaş bir sera projesi hazırlandı. Toplam 590 metrekarelik alana kurulan ve iki kattan oluşan sera ile Park ve Bahçeler Müdürlüğü binası 1999 yılında hizmete girdi."

Bütün bunlar çakıl taşıyla ödenmediği gibi, Cumhurbaşkanları için yapılan/tahsis edilen yapılar bunlardan ibaret de değil... Devam edelim...

OKLUK KÖŞKÜ: Marmaris’te 8. Cumhurbaskanı Turgut Özal tarafından yaptırıldı. Kösk, bugünkü adıyla Marmaris Okluk Koyu Devlet Konuk Evi, Okluk Koyu’nda, 32 dönümlük arazi üzerine kurulu. 230 metrekarelik yapı 4 oda, 1 salondan olusuyor. SIT alanında oldugu için yapılasmaya izin olmadıgından personelin kalacagı yerler prefabrik olarak yapılıyor. 8. Cumhurbaskanı Özal, 4 yıl boyunca her yaz bu konutta kaldı, çogu zaman devlet islerini buradan yönetti.

HUBER KÖŞKÜ (İSTANBUL – TARABYA): Adını ilk sahiplerinden alan Huber Köşkü, silah ticareti ve komisyonculuğu yapan, Mauser Fişenk ve Kolonya Müşterek Barut Fabrikaları’nın ve daha sonra da ünlü Krupp firmasının İstanbul’daki temsilciliğini yapan Huber kardeşlerden Auguste Huber ve ailesine aitti. Malikane, önceki sahipleri, Ermeni kökenli Tıngıroğlu ve Düzoğlu ailelerinden satın alınan arazi üzerine kurulmuştur.

Aslında 1985 yılına kadar İstanbul’da Cumhurbaşkanlığı Köşkü olarak Florya’daki köşk kullanılıyordu. 1935 yılında Atatürk’ün yaptırdığı Florya Deniz Köşkü zaman içinde yıpranıp kullanılamaz hale gelince Milli Saraylara devredildi. Cumhurbaşkanı köşkü olarak da Tarabya’da bulunan Huber Köşkü tahsis edildi. Köşk 1988 yılına kadar tadilat gördü. Tarihi köşkün bahçesine havuz ve 20 daireli personel lojmanı yapıldı. Ayrıca, 150 kişilik asker-polis ve hizmetliler için hizmet binası inşa edildi. Ve ardından 7. Cumhurbaşkanı Kenan Evren tarafından kullanılmaya başlandı. Evren, köşke yaz aylarında gelip sadece 2 ay kalıyordu.

Huber Köşkü'ndeki zaman içerisinde yapılan ek binalarsa şunlardır:

"-CUMHURBAŞKANLIĞI KONUTU: Arazinin güneybatı tepesinde bin metrekarelik alanda yer alıp, toplam alanı 2 bin 643 metrekare. Yapının planı dört blok ve bu blokları birleştiren merkezî bir holden oluşur.Kabul salonları ünitesinde, Cumhurbaşkanlığı konutunun en önemli işlevini yüklenen kabul ve ağırlama salonları bulunur. İki kata yayılan, merkezî merdiven ve asansörle bağlantısı olan her cepheden doğaya açılan bu salonlar ön cepheden Boğaz’ın Anadolu yakasına, kuzey cepheden iki platoda düzenlenen resepsiyon alanlarına ve havuzlara, diğer yönlerden de yüksek ağaçlarla bezenmiş iç avlulara bağlanır.Dört bloktan birinde ana yatak odalarının yer alır. Bu blok Cumhurbaşkanına’da özel olarak tahsis edilmiştir. Diğer bloklar, cumhurbaşkanının yakınları, yabancı konuklarla görüşmelerin gerçekleşeceği kabul salonları, dördüncüsü ise kabul salonlarına bağlanan çalışma bloğudur

-YABANCI DEVLET BAŞKANLARI KONUKEVİ: Arazinin güneybatı tepesinde yer alan 600 metrekarelik alanda Bina toplamda 2 bin 100 metrekaredir. Burada yabancı devlet başkanlarını konuk edilir.

-RESEPSİYON ALANLARI: İki kademeye oturan platolara yayılarak Cumhurbaşkanlığı Konutu ve konukevi arasında yer alır. 3–4 bin kişilik resepsiyonların düzenlenebileceği bu alanlar, bu kapasiteye hizmet verecek şekilde set altına alınmış servis yapısı ile desteklenmektedir.

-SOSYAL MERKEZ BİNASI: Kalender Tepesinde Cumhurbaşkanlığı Köşkü’nün ana girişinin hemen solunda yer alır. Cumhurbaşkanlığı üst düzey personelinin sosyal merkez ihtiyacını karşılamak, özellikle misafirhane binasının ortak alan ihtiyaçlarını tamamlamaktadır.

-MİSAFİRHANE: Cumhurbaşkanlığı üst düzey personeli ve yabancı devlet başkanlarına eşlik edecek üst düzey yetkililer için tasarlandı. İki katlı yapı Konukevi ile Sosyal Merkez arasına bulunur. Bina çatı ışığı ile gökyüzüne açılan merkezî bir hol ve galeri etrafına yerleştirilen toplam 12 süit oda ile iki kişilik dört yatak odasını içerir."

Bunların dışında yurdun çeşitli yerlerinde Cumhurbaşkanı için tahsis edilen, inşa edilen bir çok mekan var... Bu saydıklarımızın tamamı vergilerle ödenen binalardır ve maliyetleri, sabit masrafları personel giderleri ayrı bir araştırmanın konusudur... 

Şimdi Türkiye Cumhuriyeti'nin Cumhurbaşkanlığı makamını temsil edecek bir yapı üzerine geyik yapmak yerine, politika yapamayanlar, bu geyiklerle hiç bir şeye ulaşamayacaklarını görünceye kadar, AK Parti'yle ve seçilmiş temsilcileriyle idare edecekler... Hiç ağlayıp sızlamasınlar...

(Kaynak: Google'a "cumhurbaşkanlığına tahsis edilen yapılar" sorusunu sorun, saatlerce okunacak malzeme bulacaksınız. Hiç de zor değil. Bütün kaynakları yazarsam bu not kadar uzun olur)