• 27.01.2015 00:00
  • (2309)

 SYRIZA'NIN halka vadettiği şeylere bir bakar mısınız... Ayranı yok içmeye taht-ı revanla gider mıçmaya...

Olur canım... Seni bu ayağı yere basmayan vaatlerin için Almanya'da, Hollanda'da, Danimarka'da, Fransa'da bilmemnerede işçiler çalışsın; elektrik su, ısıtma vesaire ödesin; emekli olabilmek için 67 yaşına kadar (ortalama 42 sene) eşşekler gibi çalışsın... Sen de götünü güneşe ser yaşa bedavadan...

Benden de bütün dostlarıma birer araba hangi markayı isterlerse, birer ev, birer yazlık, isteyene yelkenli tekne, Havai'de hepsine senede 3 ay tatil... Bunların üstüne de özel ne isterlerse... Salla sallayabildiğin kadar... Avrupa'da çalışıyor nasıl olsa emekçiler... Onlar halk değil... Emperyalist... "Kötü-kaka" Batı...

"... Buyurun Arkadaşlar Davetim Var Benim

Herkes Kesesinden Yesin içsin

Saltanatım Var Benim

Aslı Yok Yaylasında

Bin Beş Yüz Koyunum Var Benim Hey..."

Buyurun şimdi meteliksiz "kahramanların" vaatlerini okuyalım:

"- Bedava elektrik: Syriza yoksulluk sınırı altında yaşayanlara elektrik ve ısınma hizmetini ücretsiz vereceğini taahhüt ediyor.

- Gıda ve kira desteği: İhtiyacı olanlara gıda ve kira yardımı yapılmasını savunuyor.

- Sağlık ve emeklilik maaşları reformu: Parti, ücretsiz sağlık hizmetini düzelteceğini, emekli maaşlarını iyileştirmek için 13 milyar Euro'luk bir planı devreye sokacağını belirtiyor.

- Ulaşım reformu: Yoksulluk sınırı altında yaşayan Yunanlara ve uzun süredir işsiz olanlara özel toplu taşıma kartı verilmesi öngörülüyor.

- Zenginlerin vergilendirilmesi: Syriza zenginlerden alınan ve son yıllarda kaldırılan bazı vergilerin geri getirilmesini, kimi yeni vergileri ve gelir vergisi alt sınırının 5 bin Euro'dan 12 bin Euro'ya çıkarılmasını savunuyor.

- İstihdam programı: Yunanistan'da işsizlik oranı yüzde 25'in, gençler arasında işsizlik oranıysa yüzde 50'nin üzerinde. Syriza büyük bir istihdam programını devreye sokmak istiyor. Amaç iki yıl içinde 300 bin yeni istihdam alanı yaratmak.

- Ödenemeyecek banka borçlarının silinmesi: Syriza'ya göre yurttaşların bankalara ödeyemediği borçlar silinmeli.

- Asgari ücret: Syriza asgari ücreti 751 Euro'ya çıkartacağını belirtiyor.

- Demokrasi: Demokrasinin geliştirilmesi ve katılımın güçlendirilmesi hedefleniyor."