Vahap COŞKUN
Vahap COŞKUN

Gazete: Serbestiyet.com

Gülen’in BBC röportajı: ‘Bu arkadaş’ ve ‘adadaki insan’

 • 30.01.2014 00:00

 Fethullah Gülen, 17 Aralık’tan sonra WSJ ve BBC’ye konuştu.  Bu görüşmelerin ilk elden tanığı olduğunu belirten Ahmet Kurucan’a göre; Gülen, önceleri yaşananları Türkiye’nin bir iç sorunu olarak gördüğü için dünya medyası ile konuşmaya istekli değilmiş. Ancak Başbakan Erdoğan’ın büyükelçilere yaptığı “Bu darbeyi gittiğiniz ülkelerde anlatın”çağrısı durumu değiştirmiş. Cemaat, problemin farklı alanlara taşındığını ve global hale geldiğini düşünmeye başlamış. Bunun üzerine Gülen, Cemaat’in ileri gelenlerinin de telkin ve ısrarlarıyla konuşma kararı almış. Görüşmeler için WSJ ve BBC’nin seçilme nedeni ise, bu kuruluşların dünya çapındaki saygınlıklarıymış. (http://www.zaman.com.tr/ahmet-kurucan/neden-bbcye-konustu_2196014.html)

‘Bu arkadaş’

Öncelikle Gülen’in gündeme ilişkin görüşlerini ayrıntılarıyla bizlere aktaran her iki röportajın da değerini teslim edelim. Ama BBC röportajının üzerinde biraz daha fazla durulmayı hak ettiğini de belirtelim. Zira Gülen 16 yıldan sonra ilk kez bir medya kuruluşuna görüntülü röportaj verdi. Böylece düşüncelerini öğrenmek kadar sorular karşısındaki spontane tepkilerini görmek de mümkün oldu. Röportajı okur ve seyrederken dikkatimi üç husus celbetti:

I. Gülen, Erdoğan’dan bahsederken “bu arkadaş” ifadesini kullanıyor. Gülen’in devlet büyükleri hakkında konuşur ve yazışırken aşırı mültefit bir dil kullandığı iyi bilinir. Dile ve kavramlara vakıftır, hitaplarını övgülerle süsler, sıfatlara ihtimam gösterir. Oysa Erdoğan’a dair konuşmasında bu alışılagelen tarzından eser yok. Gülen nötr bir dil kullanmıyor, mesela “Başbakan Erdoğan” veya “Tayyip Bey” gibi ifadelere başvurmuyor. Bunun yerine muhatabını tahfif edercesine “bu arkadaş” demeyi tercih ediyor.

“Arkadaş” demek, normalde bir samimiyet belirtisidir. Doğru. Ama ortada normal bir hâl bulunmuyor. Gülen’in hitabında herhangi bir sıcaklık yok, samimiyetin de esamisi okunmuyor. Gülen’in konuşmasındaki “arkadaş”, muhabbet beslenen bir arkadaş değil. Tersine bir taraftan kızgınlık ve öfke duyulan, diğer taraftan ise küçük görülen bir arkadaş. Röportaj boyunca takındığı tavır ve kullandığı üslup, Gülen’in kendini Erdoğan’dan daha üst bir konuma yerleştirdiğini ima ediyor.

II. Gülen, Cemaat’in genel stratejini devam ettiriyor. 17 Aralık sonrası olup bitenlerde Cemaat’in bir dahlinin olmadığını belirtiyor, operasyonların Cemaat yapımı olduğu iddiasına karşı çıkıyor, operasyonda görev alan yargı ve emniyet mensuplarının binde birini bile tanımadığını söylüyor. Bununla birlikte operasyonları da sahipleniyor. Yolsuzlukların “muhakkak” olduğunu vurguluyor.  Cemaat’e “paralel devlet”denilmesini kabul etmiyor, bunun yolsuzlukları unutturmak için ortaya atıldığını ifade ediyor.

‘Siyasi yapı’

Cemaat’in genel stratejisinin ve ona eşlik eden söylemin toplumda kabul göreceğini sanmıyorum. 17 Aralık’tan bu yana bir bütün olarak Cemaat’in aldığı tavra ve yapıp ettiklerine bakıldığında, Cemaat’in “hizmetin ötesinde bir boyutunun olmadığı”diskuru inandırıcılıktan uzak duruyor. Cemaat’in mensupları ve bizatihi Gülen’in “Biz sadece cemaatiz, başka bir şey değiliz” minvalindeki beyanatları da bu iddiayı güçlü kılmıyor, aksine zayıflatıyor. Zira kavga uzadıkça söylenen ile yapılan arasındaki tenakuz derinleşiyor. Gün geçtikçe toplumda Gülen Cemaati’nin “dini bir cemaat”değil “siyasi bir yapı” olduğu algısı güçleniyor.

Nitekim Gülen de 17 Aralık’tan sonra tamamen bir siyasi aktör gibi hareket ediyor. BBCröportajında da güncel siyasete dair iki önemli mesajı vardı. Biri, yerel seçimlere ilişkindi. Yaptığı tarif gösteriyor ki Gülen, Cemaati’ni AKP ve Erdoğan karşıtı bir pozisyona oturtacak. Cemaat, ya AKP’ye karşı bir partiyi (CHP’yi) kategorik olarak destekleyecek veya muhalefete bölge ve aday bazlı bir destek sunacak. Yani Cemaat, ya her yerde CHP ile birlikte hareket edecek, ya da bir bölgede AKP’nin karşısında CHP ve MHP’den hangisi güçlü ise onun arkasında duracak. Tabanının bu siyasete ne denli gönül indireceği bilinmez, ama Cemaat’in tavanının AKP’ye karşı sert bir muhalif çizgi izleyeceği kesin.

Adadaki insan(!)

Diğer siyasi mesaj ise, Kürt ve Alevi meselelerine dairdi. Bu iki konuda Cemaat’e yönelen eleştirileri karşılayan Gülen, dünya kamuoyuna Türkiye’nin temel sorunlarını çözmeyi arzulayan pozitif bir aktör olduğu mesajını veriyor. Alevilerin haklarının tanınmasını talep ederken, toplumda yıkılan “hoşgörü” imajını tamir etmeye çalışıyor. PKK ve Öcalan ile görüşmelere karşı olmadığını söylerken de, Cemaat’in çözüm karşıtı algısını ortadan kaldırmayı amaçlıyor.

Ancak gerek görüşmelere dair eleştirileri ve gerek Öcalan’a dair kullandığı ifade –örgütün adadaki insanı(!)- Gülen’in görüşme sürecini içselleştirmediğini gösteriyor. Kanaatimce bu açıklamasının ardında, gerek dünya ve gerek Türkiye kamuoyunun sürece gösterdikleri büyük teveccüh yatıyor. Hem iç hem de dış ülke kamuoyu ile ters düşmemek adına PKK ile görüşülebileceği belirtiliyor, ama yine de açık destek vermekten imtina ediliyor.

Pirus zaferi!

III. Gülen, röportajda yüksek bir özgüvenle konuşuyor. Bu çatışmadan hükümeti alt ederek çıkacaklardan emin bir ton var sözlerinde. Yaşananlara yönelik bir pişmanlığı söz konusu değil. Bir yerde bu fırtınanın dineceğine dair umutlarını kaybetmediğini belirtiyor ama konuşmasının geneli çatışmanın devam edeceğine işaret ediyor. Anlaşılan Gülen hem kendini hem de cemaatini buna hazır hissediyor.

Daha önce mevcut çatışmanın, “Cemaat’in kazanabileceği bir çatışma olmadığını”belirtmiştim. Düşüncemi değiştirmedim, halen aynı kanaatteyim. Cemaat için başarı, herhalde, hükümetin ama bahusus Erdoğan’ın düşürülmesi olur. Varsayalım ki Cemaat, devlet içindeki operasyonel güçlerini kullanarak buna muvaffak oldu. Peki, bu sonuç Cemaat’in kazandığını gösterir mi? Bence hayır. Olsa olsa bir “Pirus Zaferi” olur. İki sebepten:

İlki, Cemaat bir anlamıyla deşifre oldu ve artık kim iktidar olursa olsun Cemaat’i kendisi için büyük bir tehlike olarak görecek ve ona karşı müteyakkız olacaktır. Dirsek temasında olduğu CHP için de geçerlidir bu. Erdoğan gibi karizmatik ve güçlü bir lideri tahtından indiren bir hareketi artık hiç kimse tekin bulmaz ve kendini ondan sakınır. Ve ikincisi Cemaat, bu çatışma sürecinde savunduğu tüm değerleri tahrip etti. Uzun bir zaman diliminde bir kuyumcu titizliğiyle ve sabırla inşa ettiği algıyı kendi elleriyle yıktı. Cemaat, toplumu kaybetti, dolayısıyla bir daha eski güzel günlerine dönmesi çok zor olacak.

http://serbestiyet.com/gulenin-bbc-roportaji-bu-arkadas-ve-adadaki-insan/

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Yerel Haber (www.duzceyerelhaber.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar (6)

 • vahap insan
  vahap insan
  9.12.2015 15:20

  dünyadaki çoğu devletler ve müslüman ların bir kısmı hala orta doğudaki olay neyin esreri .olduğunun farkında deeğil dava ..deaş değil..buna uyanmak lazım ..esas dava israilin .2.ci büyüme projesi satın aldığı devletler ile beraber kandırdığı devlet ler ile siyonit planını devreye geçirdi..devletlerin çoğu uyuyor müslümanlar uyuyor .... deaş ta 30 seneden ileri tarihi var deaş yeni çıkmiş değil...tuzağı israil kurdu devletlerin bir kısmı ile anlaştı diğerlerini kandırdı oly kim vurduya .gidiyor.. bizim kenarda durup.sınırları koruyup kesin girmememiz. lazım.. bu tuazağı resullulah şoyle buyuruyor uyanalım.......

 • vahap insan
  vahap insan
  9.12.2015 15:20

  Resullulah asefendimiz . bügünkü orta doğuda çıkan savaşın dünya savaşı olacağını hadisinde buyuruyor......Fırat hehrinin altından altın değerrinde çok mıktardağlar kadar ( ölçulmiyecekmiktarda değerli nesne çıkacak(petrol gazı işaret ediyor).bütün dünya oraya hucum edecek her 100 kişiden 99 u ölecek....hümmetim siz bu savaşa girmeyin buyuruyor tümünün helak olacağı bildiriliyor.......bu hadis sahihi hadis tartışmaya gerek bırakmaz anlıyan lar...ders allır busavaşa girmez... anlamıyanlarda.. deaş var şu var bu var dedikodusunun içinde kayıp olur gider......unutmayın hadis tüm fırat nehrini kapsıyor. türkiye sinırındn basraya kadar....anlıyanlar bu hadisi çözer anlamıyana tefaruat... neticeyi yakında göreceğiz kesin dünya savaşı. bu hadisi göre biz osavaşa girmemizi istiyor .tabi girenler girmiş...hepsinin helak olacağını hadisde bildiriliyor.

 • vahap insn
  vahap insn
  9.12.2015 15:20

  ben kandırılmış pkk. nın peşine giden bazı kürt kardeşlerime seslenmek istiyorum .. bu pkk. ve yan daşları islamiyeten öne çıkrtınız...dinimizde böyle bir yol ayrım varmı iyi bildiğiniz hocalara bir sorun bu arkadaş ne demek istiyor...dağda namazile alay edenleri damuz etiyiyen leri.sünetsizleri ve camı yakan kuran kursu yakan hastaneleri bombalayan pkk.. nın peşinden gidersek.. biz ceheneme gidermiyiz diye.bir sorun.. size necevap verecek tabbi bazı pkk.nın peşine giden müslüman kürtl

 • vahapinsan
  vahapinsan
  9.11.2015 14:25

  adamlar kandan kinden nefretten başka bir şey ağız ların dan çıkmıyor...kalkmış utanmadan bizlerden oy istiyorlar ...seçim bitiyor biz niye kaybetik diye kendi kendilrini sorumlu tutuyorlar... nerde hata yapmişiz acaba diyorlar ..hele akılarına bak.. bu akılla bunlar başbakanolacakmişlarr hele hele...bir aynaya baksınlar kendi akıları ile kendilerini suçlu görüyorlar..hiç bunlardan adamçıkarmı..sizlere soruyorrum aklı sağlamolanlar... diyecek siniz ALLAH muhafaz etsin türkiyeyı bunların şerinden bu seçimde ALLAH BİZLERİ KORUDU kurtardi ŞÜKÜR...

 • vahap insan
  vahap insan
  9.11.2015 14:25

  herkes türkiye BAŞBAKAN OLMAK İSTİYOR...BAŞA GEÇMEK İSTİYOR.. bu işi şuna benzetiyorrum...mesala bir tıp öğrencisi tıbbı bitirdi diplomasını aldı bu kişi hastayı amelıyat yapabilirmi..kesin yapamaz... yaparımderse. hastayı ne yapar masadan kaldıramaz hastayı göz göre öldürür.. biz işte seçimde onlara izin vermedik anldi...

 • Ad Soyad Giriniz...
  Ad Soyad Giriniz...
  30.01.2014 16:54

  Yazınızın tamamına katılmamak mümkün değil ancak; en sondaki eski güzel günlerine dönmesi " ÇOK ZOR " olacak cümlesinin arasına " İMKANSIZ" kelimesini yerleştirmek daha isabetli olur kanaatindeyim.

Resmi İlanlar