YGS’nin ardından Eğitim Durumumuz

  • 4.02.2016 00:00

 2016 Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) sonuçları açıklandı. 2016YGS'de en başarılı il Ankara oldu. Başarı sıralamasının en sonunda Hakkari yer aldı. Başarı sıralamasına bakıldığında Düzce çok aşağılarda doğu illerinden birkaç sıra yukarıda bulunmaktadır.

Düzce gibi gelecekte sanayi ve turizm alanında gelişmeye aday bir şehrin eğitim anlamında da iller arasında öne çıkması gerektiğine inanıyorum.

Yeni değişen bir il müdürümüz var. Kendisinin yazıları takip ettiğini ve yeni fikirlere açık olduğu hakkında görüşlerim var. Yıllardır sistemin içerisinde eğitimci olarak görev yaptığı için de bu seneki başarısız tablonun gelecek senelerde olmayacağına inancım tamdır. Düzce’nin uzun yıllardır vizyon’u açık bir Milli Eğitim Müdürü olduğuna inanmaktayım.

Sabırlı bir iştir, Eğitim. Sistemli, planlı ve en önemlisi sabırla işlemek gerekir, başarıya giden yolları. Düzce’mizin makus talihini değiştirebilmek için birşeyler yapılacaksa eğer bu konuda Valimiz koordinesinde çok daha fazla çaba sarfedileceğine inanmaktayım. Son dönemlerde bürokrat olarak başarılı olduğuna inandığım isimler görev başındadır. Bu kişiler Düzce’nin yıllardan beri son sıralarda olmasını eminim ki hazmedememektedirler ve bunun için de çabalar gösterecektir.

Ülke genelinde yapılan dershane kapatmalarının çok önemli ve bu işi Devlet bazında yürütmenin çok daha doğru olduğuna inanmaktayım. Düzce kamuoyunun da iyi takip ettiği bir konudur. Çünkü şehrimiz de bulunan onlarca dershane öğrencileri daha çok okuldan uzaklaştırıp kendi sistemlerinde sadece sınava hazırlayan bir konumdaydı. Şu an da hafta sonlarında kurslarla birlikte imkan’ı olan veya olmayan tüm öğrenciler Devletin kendi yetiştirdiği ve başarısına inandığı öğretmenlerle birlikte sınava hazırlanırken kendileri için daha rahat bir ortamda eğitim görmektedirler.

Ne olursa olsun dershane kapsamında bazı öğrencilerin maddi imkansızlıklar nedeni ile okuyamadıklarını ve dershaneye gitmeyen bireylerin de kazanma ihtimallerinin olmadığını bildiğimiz günler yaşadık. Başarılı olmak için kendi imkanlar’ını zorlamış insanları gördükçe de KPSS de soruları birilerine servis ederek haksızlıklara da şahit olduk bu ülkede.

Ama bu işe dur dendi Allaha şükür, başarılı olan hak eden insanların bir yerlere gelmesi dileğini yıllardan beri söyleyen biriyim. Özellikle Düzce de bulunan öğrencilerin maddi anlamda daha zorlu ve çetin şartlar yaşadıklarını bilmekteyim.

Onların gelecek nesiller olduğu bilinci ile eğitim görmelerine imkan tanıyan Devlet büyüklerimize teşekkürlerimi iletiyorum.

Düzcenin başarı oranının ne denli yükseltileceği ile ilgili eminim çalışmalar devam ediyordur. Ancak naçizane fikrimi de belirtmek istiyorum.

Bazı başarılı ve başarısız okullardan temsilciler seçip temelden konunun tartışılması gerektiğine inanıyorum. Öğrencilerin kendilerini anlatmalarını ve asıl başarısız nedenlerin ne olduğunu onlardan duymanın daha mantıklı olduğuna inanıyorum. Ailesel, maddi, manevi, eğitim-öğretim ortamlarının yetersizliği gibi konularla ilgili yapılacak raporlamalar sayesinde kentimizin eğitim seviyesinin en üst noktalara taşınması gerektiğine inanıyorum. Bu işin temelinde öğrenci varsa ve biz öğrencilerin başarısını artırmaya yönelik çalışmak istiyorsak öncelik olarak onları dinleyip başarısızlığın nedenini doğru olarak ortaya koymalıyız.

Daha sonra da emin olun kaliteli hocalarımızla ve başarılı olacağına inandığım Milli Eğitim Müdürümüzle yeni nesli daha başarılı ve vizyonu geniş bir halk ordusuna çevirebileceğimize olan inancım yüksektir.

Düzce’nin yetiştirmiş olduğu Valiler, Savcılar, Emniyet Müdürleri, Öğretmenler, Doktorlar, Futbolcular vb. gibi meslek dallarında başarılı insanlar gelecekte Türkiye’mizin 81. kentini ilelebet ülkenin gözbebeği haline getireceğine inanmaktayım.

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Yerel Haber (www.duzceyerelhaber.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.