Çocuk ve Dans: Dans Etmenin Çocuk için Olumlu Katkıları

  • 22.04.2016 00:00

 Hepimizin gözbebeği olan çocuklarımızın kişisel gelişimi ile ilgili yazılar yazmaya devam edeceğim. Sabırsızca gelişen ve büyüyen çocuklarımızın yaşamımız esnasında bazı ihmalkar davranışlarla yanlış eğitildiğinin farkındayız. Bununla alakalı bazı yazılar yazan bir eğitimci olarak bugün sizlere çocuklarda dans eğitimi ile birlikte ne gibi gelişimler göstereceğini belirtmek istiyorum.

Dans etmek, çocuğun kendini ifade etmesinin alternatif bir yoludur. Çocuğunuzun seçtiği dans türüne olursa olsun, dans etmek çocuğun özgüvenini, duygusal gelişimini ve fiziksel gelişimini destekler. Önemli olan çocuğunuzun keyif aldığıdan tarzını ve ona uygun eğitmeni bulmaktır.

Dans, Öğrenme ve Dikkat Becerilerini Geliştirir.

Becerikli bir dansçı olmak için plan yapma, strateji geliştirme, disiplin, odaklanma önemli becerilerdendir ve bu beceriler çocuğun hayatının birçok bölümünde de gerekir. Dans dersleri çocukların yaratıcılık becerilerini harekete geçirir, sanata olan meraklarını ateşler. Düzenli olarak dans derslerine katılan çocukların akademik olarak daha başarılı oldukları bir araştırma ile belirlenmiştir, özellikle matematik ve fen konusunda.

Dans, özgüveni ve benlik saygısını geliştirir.

Çocuklar dans dersleri içerisinde belirli duruşları ve hareketleri öğrenir bu sayede bedenlerini daha iyi tanırlar. Kendi bedenleri ile daha yakın olan bu çocukların özgüvenleri, benlik saygıları da daha yüksek olur. Dans dersine devam eden çocukların beden algılarının daha olumlu olduğu, kendilerini ifade etmede daha iyi oldukları belirlenmiştir. Bu olumlu katkının, özellikle psikolojik veya gelişimsel güçlük yaşayan çocuklar için ayrı bir önemi vardır.

Dans, sosyal ilişkileri güçlendirir.

Dans etmek sadece çocuğun fiziksel bir aktivite yapması demek değildir, dans aynı zamanda çok sosyal bir olgudur. Dans dersleri, çocuğun iletişim ve sosyal becerilerini geliştirir. Çocuk bir ekip ile çalışmayı, arkadaş edinmeyi, işbirliği yapmayı ve başkalarına güvenmeyi deneyimler. Eğer çocuğunuz çekingen ise yaşıtlarının olduğu, eğitmenin anlayışlı ve destekleyici olduğu esnek programlı bir dans kursu ona faydalı olabilir.

Dans, sağlıklı fiziksel gelişimi sağlar

Dans etmek, fiziksel bir aktivite olduğundan, düzenli dans etmeye devam eden çocukların fiziksel gelişimlerinde olumlu değişimler gözlemlemek mümkündür. Düzenli dans etmek, çocuğun esnekliğini, dengesini, fiziksel gücünü artırır. Danstaki tekrarlı hareketler ile çocuğun sağlıklı bir kas gelişimi ne katkısı olur. Aynı zamanda dans gibi bir spor ile uğraşan çocuğun yeme alışkanlıkları da daha sağlıklı olmaktadır.

Düzce gibi kozmopolit bir şehirde farklılıklar olmalıdır. Bu farklılıkların başında ise sosyo-kültürel aktiviteler artmalıdır. Bunların başında da yazımda değindiğim gibi dans etmek gelebilir. Çünkü dans etmenin fiziksel ve psikolojik bir sürü katkısı olduğu bilimsel olarak açıklanmıştır.

Kentimizde bulunan bazı dans sanat merkezleri ise bunlara yönelik çalışmalarını devam ettirmektedir. Buralarda yapmış olduğum ziyaretler sırasında bazı güzel çalışmalara denk geldim. Tecrübeli hocalar eşliğinde çocukların ve yetişkinlerin dans ile buluşmaları sağlanmıştır. Bu gibi sosyal aktivitelerin katlanarak artması dileğiyle mutlu bir hafta sonu diliyorum.

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Yerel Haber (www.duzceyerelhaber.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.