Mükemmel Çocuklara Dikkat

  • 13.05.2016 00:00

 Çocuğuna “Hadi dersini çalış” cümlesini kurmaktan yorulmuş aileler olduğu gibi “Tamam yeter artık, bırak dersi” diyenler de var. Mükemmeliyetçilik, çok çok iyi olma duygusu çocuklukta başlıyor.

Eğer sizin çocuğunuz da sınavdan 100 alamadı diye kendisini harap ediyorsa, başarma stresiyle küçük yaşta tanıştıysa uzmanların bu görüşlerine kulak vermekte fayda var. İşte mükemmeliyetçi çocuklarınıza yardımcı 10 öneri...

Hatasız kul olmaz

Çocuğunuza hata yapmasının doğal bir şey olduğunu hatırlatın. Çünkü mükemmeliyetçi çocuklar için çoğu şey ya vardır ya da yoktur. Onlar sınavlarından tam puan almadıklarında başarısız olduğunu düşünürler. Bu nedenle hatanın insan için olduğunu söyleyin

Not yerine çalışmaya vurgu

Onlara yeni konu ve yetenekleri öğrenmenin, en iyisini yapmaktan değerli olduğunu hatırlatın. Çocuğunuz okuldan eve döndüğünde ve size sınav sonucunu söylediğinde “İyi iş, bir başka 100 puan” yerine “Bu zor konuları öğrenmek için gerçekten iyi çalıştın” deyin. Not yerine çalışmaya vurgu yapın.

Limit koyun

Eğer çocuğunuz çok fazla ders çalışıyorsa, ona limit koyun. Bu sayede çalışmayı bırakıp, kendini daha rahat hissedebilir. Durumu öğretmene bildirin ve çocuğunuza yardımcı olmasını sağlayın.

Hata sözcüğünü kullanmayın

Evde sürekli rahatlatıcı cümleler kurun. Mesela “Herkes hata yapabilir, asıl önemli olan ne öğrendiğin” gibi. Hata sözcüğünü kullanmadan daha farklı ifadelerle bunu yaparsanız daha etkili olduğunu göreceksiniz.

Zor durumlarda nasıl davranacağını öğretin

Çocuğunuzun iyi olmadığı aktiviteler bulun ve ona bu zor çalışmanın üstesinden nasıl gelebileceğini öğretin. Burada çalışmayı tamamlamaktan daha önemli olan şey çocuğunuzun yapmakta zorlanacağı işler karşısına çıktığında bu durumu nasıl yöneteceğini öğrenmesi. Ancak çocuğunuzu uzun süre yapmakta zorlanacağı ders çalışmalarıyla baş başa bırakmaktan da kaçının.

Filmler işe yarar

Hayatında hatalar yapmış fakat başarılı olmuş insanları anlatan filmler de çocuğa rol model olması açısından çok önemli. Bu sayede çocuğunuz hatanın hayatta doğal bir şey olduğunu ve bunlarla nasıl mücadele edilebileceğini öğrenecektir.

Yardım istediğinde yanında olun

Çocuğunuzun hata yapmasına izin verin. Zaman zaman ders konusunda yardım istediğinde fazla olmamak kaydıyla yardım edin. Ardından onları kendi çalışmasıyla baş başa bırakın.

Sevgi nota bağlı değil ki

Mükemmeliyetçi çocuğunuz sınavlarından iyi not aldığında bunun sizin için ‘çok’ önemli bir şey olduğunu düşünmemesini sağlayın. Size sınavdan tam puan aldığını söylediğinde sevincinizi abartmayın. Eğer çocuğunuz onun başarılarıyla övündüğünüzü görürse, bunu sürdürmek için kendini yoğun bir baskı altında hissedebilir. Sevginizin sınavdan aldığı notlara bağlı olmadığını, her şartta daima devam edeceğini onlara hissettirin.

‘Endişe etme’den kaçının

Kimi cümleler vardır ki bunlar mükemmeliyetçi çocuklar için çok zararlı. Mesela, “Endişe etme, bir sonraki sefere tam not alırsın” gibi kullanımlardan kaçının. Belki siz bunu iyi niyetle söylemiş olabilirsiniz. Ancak bu tip cümleler daha çok endişelenmelerinden başka hiçbir şeye yaramayacak.

Okul dışı aktiviteler bulun

Çocuğunuz okulda kendini sürekli baskı altında hissediyorsa, ona kendi özsaygısını kazanabileceği aktiviteler bulun. Mükemmeliyetçi çocuklar bu alanlarda başarılı olmak isteyecektir. Fakat aktiviteler çocuğunuzun okul dışında başka konularla vakit geçirmesini ve rahatlamasını sağlayacak.

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Yerel Haber (www.duzceyerelhaber.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.