Ölmüşüz de ağlayanımız yok!

Yaklaşık 25 yıldır MS hastalığı ile mücadele eden Yalçın Alagöz’den, “MS hastalığının Allah’tan gelen bir ödül, sınav ya da ceza gibi sebepleri olduğuna inanıyoruz!” diyen profesöre tepki..

Ölmüşüz de ağlayanımız yok!
6.01.2024 - 14:52
Güncelleme 6.01.2024 - 15:03
Kaynak: Haber Merkezi
127

25 yıldır MS hastalığı ile mücadele eden, hastalığa dikkat çekmek ve toplumda farkındalık oluştura bilmek için MS hastaları için kurulan derneklerde faaliyet gösteren ve aile ekonomisine destek olabilmek için Akçakoca ilçesinde işletmeciliğini yaptığı çay ocağına “MS kafeterya” adını veren Yalçın Alagöz, “ MS hastalığının Allah’tan gelen bir ödül, sınav ya da ceza gibi sebepleri olduğuna inanıyoruz!” diyen, Necmettin Erbakan Üniversitesi Tıp Fakültesi'nden Prof. Hüsnü Çaksen’e tepki gösterdi.
Düzenli olarak doktor kontrolünden geçmesi gereken MS hastalarının hastanelerden randevu alamadıklarından şikayetçi olan Yalçın Alagöz, “ MS hastaları doktorlardan randevu almıyorlar diye kendimizi yırtıyoruz. Kendine profesör dedirten adamın mevzuyu bağladığı yeri göründe Vah memleketin haline demekten kendimi alamıyorum. MS’liler olarak biz ölmüşüz de ağlayanımız yok “ dedi.

 


HÜSNÜ ÇEKSAN NE DEMİŞTİ…!
Necmettin Erbakan Üniversitesi Tıp Fakültesi'nden Prof. Hüsnü Çaksen, kaleme aldığı ve hakemli tıp dergisinde yayımlanan makalesinde MS hastalığı için " Allah’tan gelen bir ödül, sınav ya da ceza gibi doğaüstü sebepler olduğuna güçlü bir şekilde inanıyoruz" ifadelerini kullanmıştı.


Makalenin ilgili yerinde, şu ifadeler kullanıldı:
"Sonuç olarak, pek çok MS hastasının hastalıklarının sebebini, dünyadaki pek çok kültürdeki dini bağlamla doğaüstü nedenlere bağladığını vurgulamak isteriz. Tepkilerinden korktukları için bu inancı sağlık profesyonelleriyle paylaşmadılar. İkinci olarak, bu her ne kadar bilimsel olarak kanıtlanamasa da bazı MS hastalarındaki hastalığın temel sebebinin Allah’tan gelen bir ödül, sınav ya da ceza gibi doğaüstü sebepler olduğuna güçlü bir şekilde inanıyoruz. Üçüncü olarak, kader, Allah’ın isteği ve Allah’tan gelen bir ödül ya da test gibi doğaüstü sebeplere inanan pek çok MS hastası psikososyal, zihinsel ve manevi olarak huzur ve rahatlık buldu. Dolayısıyla, sağlık profesyonellerinin dini bağlamlı doğaüstü sebepler konusunda eğitilmesi ve MS hastalarının doğaüstü inançlarını sağlık hizmetleri profesyonelleriyle konuşma konusunda cesaretlendirilmesi gerektiğine inanıyoruz."


Bilim insanları, Çaksen'in ifadelerine tepki gösterdi.


Editör: N. Cingirt

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Yerel Haber (www.duzceyerelhaber.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Resmi İlanlar