‘Birbirimize Candan Bağlıyız’

Türk Kızılay'ı tarafından ülke çapında başlatılan 'Birbirimize Candan Bağlıyız' kan bağışı kampanyasına Düzce’den destek geldi.

‘Birbirimize Candan Bağlıyız’
13.01.2024 - 14:01
Kaynak: Haber Merkezi
372

Düzce Kan Merkezi başta olmak üzere Türk Kızılay’ı tarafından 81 ilde eş zamanlı yapılan açıklamada; "18 Bölge Kan Merkezi, 69 Kan Bağış Merkezi ile ülkemizde sürdürülebilir güvenli kan teminini sağlamak misyonuyla çalışmalarına devam eden Türk Kızılay Kan Hizmetleri Genel Müdürlüğü, deneyimini yenilikçi teknoloji ve yaklaşımlarla birleştirerek, toplumun duyarlılığını artırmak ve güvenli kan ihtiyacının karşılanmasında sürdürülebilir model olmak hedefiyle çalışmalarını sürdürüyor" diyerek şunları söyledi:

"Bugün ülkemizde hastanelerin kullandığı kan ürünlerinin %87'si Kızılay tarafından karşılanıyor. %13'ü ise Sağlık Bakanlığı'nın onayladığı süreli Bölge Kan Merkezlerinden karşılanıyor. Kızılay bunun yanı sıra aynı kan ekipleri ile TÜRKÖK projesi kapsamında kök hücre bağışçısı olmak isteyenlere de hizmet veriyor. Türk Kızılay, hazırlık çalışmalarını tamamlamasıyla birlikte 2014 yılında "Kök Hücre Bağışçısı Kazanımı" görevine başlamış olup Bölge Kan Merkezlerinde kurduğu 16 Kök Hücre Bağış Merkezi ile hizmetlerini sürdürmektedir.

Bugüne kadar elde edilen başarıların sürekliliği düzenli kan bağışçılarının desteği ile sağlanıyor. Özellikle ülke kan stoklarının kritik seviyelere geldiği, içinde bulunduğumuz bu dönemde, stok sayılarının yıllık dönemsel normallere ulaşabilmesi konusunda düzenli kan bağışının önemi daha da artmaktadır. Çünkü biyolojik bir ürün olan kanın gönüllü bağış dışında bir temin yöntemi yoktur. Ülke kan ihtiyacının tamamen karşılanabilmesi ve sürdürülebilirliğin sağlanabilmesi düzenli kan bağışı ile mümkündür. Kan bileşenlerinin uzun süre stoklanamayan bir tedavi aracı olduğu ve Ülke kan stoklarımızın belirli bir seviyenin üzerinde sürekli olarak tutulabilmesi "Kan Acil Değil, Sürekli İhtiyaçtır" mesajımızı sürekli olarak vurguluyor, ülkemizde kan bağışı farkındalığı ve alışkanlığının oluşması amacıyla her yıl çeşitli kan bağışı kampanyaları ve etkinlikleri düzenliyoruz."


Editör: N. Cingirt

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Yerel Haber (www.duzceyerelhaber.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Resmi İlanlar