Gal arısı alarmı… Akçakoca’da görülmeye başlandı

Gal arısı alarmı… Akçakoca’da  görülmeye başlandı
9.06.2021 - 06:27
615

Kestane üreticileri arasında 'katil arı' olarak adlandırılan kestane gal arısı, Akçakoca ilçesinde de görülmeye başlandı. Kestane ağaçlarının çiçek açmasını engelleyen ve kurumasına neden olan gal arısı, arıcıları endişelendiriyor.

Ana vatanı Çin olan ve Türkiye’de ilk olarak Yalova ile Bursa bölgesinde ortaya çıkan gal arısı, kestane ağaçlarının tomurcuklarına yerleşerek, çiçek açmasını engelliyor. Zamanla bu zararlı arılar, ağaçların kurumasına da neden oluyor.

Daha önceleri Düzce ovasında görülmeye başlanan gal arısı, şimdilerde Akçakoca ilçesi genelinde görülmeye başlandı.  Özellikle kestane üretimi yapan köylülerle birlikte kestane balı üreten arıcıların da korkulu rüyası haline geldi.

Konuyla ilgili açıklama yapan Akçakoca Ziraat Odası başkanı Levent Şahin Başaran, konunun aciliyetinin Orman Bakanlığı yetkililerine iletildiğini ve tüm tedbirler alınacağını söyleyen Başaran,  bu ay içerisinde müdahale edilecek ve bal üretimi için önemli olan kestanelerimizi kurtaracağız ifadelerinde bulundu.

Ziraat mühendislerinden gelen açıklamada ise,  Gal arı sineğine karşı her hangi bir kimyasal ilaç yok Bursa da bununla ilgili çalışmalar başlatıldı , bu kestane salgınına karşı müdahale edilmezse büyük sıkıntılar bizi bekliyor diye açıklamalarda bulundular.


Editör: N. Cingirt