Fındık en az 50 TL olmalı!

Artan maliyetler nedeniyle bu sene fındık rekoltesinin 550 bin tona gerileme riski olduğunu söyleyen uzmanlar,  fındık alım fiyatının en az 50 lira olması gerektiğini belirtti.

Fındık en az 50 TL olmalı!
20.04.2022 - 07:17
Haber Merkezi
3847

Artan maliyetler nedeniyle bu sene fındık rekoltesinin 550 bin tona gerileme riski olduğunu söyleyen uzmanlar,  fındık alım fiyatının en az 50 lira olması gerektiğini belirtti.

Karadenizli fındık üreticisinin yeni sezon hazırlıkları için fındık bahçelerine girdiği bugünlerde, artan maliyetlere dikkat çeken Giresun Ziraat Odası Başkanı Nurettin Karan, geçen yıl TMO’nun açıkladığı fındık alım fiyatlarının, döviz kurundaki artışa bağlı olarak oluşan maliyetlere göre düşük kaldığını hatırlattı.

Karan, bu yıl ise sadece gübredeki yıllık zamların yüzde 400’ü bulduğunu, bunun dışında tarım ilaçlarının ve en büyük girdi kalemlerinden patoz (harman makinesi) ile nakliye giderlerinin akaryakıt zamlarının etkisiyle çok ciddi zamlandığını anlattı.

Oluşan bu maliyetler karşısında üreticinin zarar etmemesi ve üretime devam edebilmesi için TMO’nun yaz aylarında açıklayacağı fındık alım fiyatlarının 50 TL’nin altında kalmaması gerektiğini söyleyen Karan, “İnsanlar emeğinin karşılığını alamayacağını düşünerek tarımdan uzaklaşıyor. Maliyetlerin geldiği seviyeden dolayı da üreticinin gözü korkuyor: ‘Üretsem mi, üretmesem mi’ ikilemi arasında sıkışıp kalmış durumda” dedi.

‘ÜRETİMİN 550 BİN TONA DÜŞME RİSKİ VAR’

Bu yıl gübreye gelen zamlardan dolayı Giresunlu fındık üreticisinin yüzde 85’inin gübre alamadığını anlatan Giresun Ziraat Odası Başkanı Nurettin Karan, “Gübre atma zamanı başladı ama kimse alamıyor. Alabilen üreticilerin oranı yüzde 15 civarındadır, onlar da yeterli miktarda almıyor. ‘Fiyat düşer de öyle alırım’ diye bekleyen de var. Bu durum verimde önemli bir kayba yol açarak üretimi düşürecek. Bu yılki fındık üretiminin 550 bin ton civarına gerilemesi riski var” diye konuştu.


Editör: N. Cingirt

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Yerel Haber (www.duzceyerelhaber.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Resmi İlanlar