Fatsa'daki siyanürlü altın madeniyle ilgili önemli gelişme: Faaliyeti durduruldu

Erzincan İliç'teki maden faciasının ardından Fatsa'daki siyanürlü altın madeni hakkında sevindirici bir gelişme yaşandı. Valilik, Fatsa ilçesindeki siyanürlü altın madeninin faaliyetlerinin durdurulduğunu açıkladı.

Fatsa'daki siyanürlü altın madeniyle ilgili önemli gelişme: Faaliyeti durduruldu
24.02.2024 - 07:19
Kaynak: Haber Merkezi
391

Erzincan-İliç'teki altın madeninde tonlarca siyanürlü liçin çökmesiyle dokuz işçinin göçük altında kaldığı facianın yankıları sürerken, Ordu Valiliği'nden Fatsa'daki siyanürlü altın madeniyle ilgili önemli bir karar geldi. Valilik, Fatsa ilçesindeki siyanürlü altın madeninin faaliyetlerinin durdurulduğunu açıkladı. Bu karar, Ordu İdare Mahkemesi'nin 25 Aralık 2023 tarihli ruhsat iptali kararına istinaden alındı.

Oda TV'den gazeteci İbrahim Gündüz'ün haberine göre, Fatsa'da bulunan ve çevre sakinleri ile aktivistler tarafından uzun süredir dikkat çekilen siyanürlü altın madeninin kapatılması, bölge halkı tarafından sevinçle karşılandı. Özellikle geçtiğimiz yıl aşırı yağışlar nedeniyle madenin siyanür liçleme sahasının sel sularıyla dolması ve bu suların siyanür ile ağır metaller içeren çamurlu su olarak derelere karışması, çevresel felaketlere yol açmıştı.

Bu tehlikeli durum karşısında, Fatsa Doğa ve Çevre Derneği başkanı Zeki Odabaşı öncülüğünde ve Gündüz Hukuk Bürosu avukatları Nur Hilal Gündüz, Tuğçe Yıldız ve Ecem Çelebi'nin hukuki mücadelesi, madenin kapatılması yönünde önemli bir adım olarak görülüyor.

Erzincan-İliç'teki facianın ardından Türkiye'deki madencilik faaliyetleri kamuoyu tarafından da mercek altına alınmış durumda. (HABER MERKEZİ)


Editör: N. Cingirt

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Yerel Haber (www.duzceyerelhaber.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Resmi İlanlar