Barışa Bak!

  • 6.11.2014 00:00

 4 Kasım 2014 İstanbul.

Barışa Bak ilk basın toplantısıyla vira bismillah diyerek başladı.

Öncelikle Barışa Bak organizasyonunu sürecin gidişatını dert edinerek başlatan Cengiz Alğan’a ve “amasız” destek veren tüm imzacılara, çağrıcılara ve elini taşın altına koymaktan çekinmeyen herkesi bu riskli, zor tarafta konumlandıkları için teşekkür ediyorum.

Barışa Bak kampanyasının öncelikli amacı bildiride de yazdığı gibi,“Büyük barışımızı kurmak için “muhtaç olduğumuz kudret” kadim Anadolu topraklarının geleneklerinde mevcut.”

23 aylık “lüks” içinde geçen süreyi 1 avuç kifayetsizin dikkat dağıtma çabalarına teslim olmayarak yeniden “hedefe kilitlenmek” ve yegâne istikamet Çözüm Süreci’ne, Büyük Kardeşlik Projesi’ne odaklanmak.

Toplantıdan alıntılayarak, konuşmacıların cümlelerinden aktarmak istiyorum;

Atilla Yayla;       Çözüm Süreci tarafların kapris korku ve ideolojilerine teslim edilemez. Çözüm Süreci tek hedef tek ideoloji olmalıdır. Türkiye çatışmadan yoruldu ve ilk defa bunu sona erdirme fırsatı yakaladı. Türk ve Kürt tarafına büyük sorumluluk düşüyor. Bu yüzden Barışa Bak organizasyonu için 1 araya gelenler bu sürecin asıl sahibinin toplum olduğu, her tarafın aklını başına alıp Çözüm süreci yolunda hareket etmesini istiyor. Bu özgürlük ve adaletin ön şartıdır. Büyük 1 toplum desteğine sahibiz, bu bizim en önemli güvencemizdir.

İlhami Işık;         Zor 1 dönemden geçiyoruz ve yaşadığımız zorluğu tarif edecek kelime bulamıyorum. 30 yıldır yaşadıklarımızı aşan 1 durum. 30 yıldır “resmi rakamlarla” 70 bin insan öldü ve milyonlarca insan göç etmek zorunda kaldı.  Çatışma bizim dışımızda olan 1 şey artık. 1 insan için yaşama kaygısından daha önemli 1 mesele olduğunu düşünmüyorum.  Özellikle bölgede yerleşen “yaşama kaygısı”  ve bu kaygıyı yerleştirenler ne yazık ki ısrarlılar. Bu ateşi sürekli körüklüyorlar.Çözüm Süreci hesap kitap işidir bu anlaşılabilir fakat “barış” hesap kitap kaldırmaz. Bu süreci ve barışı küçümseyenlere Barışa Bak demeye geldim. Sıkıysa durdursunlar bizi!

Haşmet Babaoğlu;          Barışı savunmak ve çaba gösteriyor olmak zor durumda olduğumuzu gösteriyor. Barışa Bak platformu siyasetçileri 2 şekilde utanmaya sevk edebilir. 1. Siyaset geçmişi unutmayı, unutturmayı tercih ediyor. Geçmişten mahcup olmalıyız. 2. Çözüm Süreci’ni destekleyen barış isteyenler karşı olanpolitikacıları grupları utandırmalılar. Barış mutlaka gelecek, göz göre göre aynı acıları yaşayamayız. Yakın gelecekte siyasetin 1 bölümü hiç utanmadan Çözüm Süreci’ne karşı pozisyon alacak ve bu şekilde oy toplayacak.

Nagehan Alçı;   Türkiye’de gelmiş geçmiş en önemli insani ve toplumsal 1 proje devam ediyor.Çözüm süreci siyasilerin iradesinden tasarrufundan çıkmış ve artık siyaset üstü 1 meseledir ve bu saatten sonra siyasete malzeme yapılmamalıdır, kurban edilmemelidir. Hangi görüşten olursa olsun, AKP yandaşı/karşıtı olmak, siyasetle ilgilenmek gerekmiyor. Bu meselenin doğurduğu sonuçları göz önüne alarak Çözüm Süreci’nin yanında yer almalı herkes.

Cengiz Alğan;    Barışa Bak kampanyası Çözüm Süreci’nin sağlıklı ilerlemesine katkıda bulunmak, halkın Çözüm Süreci’ne daha sıkı sarılmasını ve olumlu bakmasını sağlamak, siyasetin elini rahatlamak ve tüm kesimlerin dikkatini tekrar bu noktaya çekmek maksadı taşıyor öncelikle. Süreç 1 avuç Kürt ve Türk’ün omuzlarına kaldı, bu büyük yükü omuzlanarak hafifletmek istiyoruz. Dikkatimizi çeşitli sokak hareketleriyle dağıtmaya çalışıyorlar. Dikkati tekrar Çözüm Süreci’ne odaklamak tek hedefimiz.

---

Barışa Bak 1 davet değil, her Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı için 1 zorunluluktur artık, hele de sınırlarımızda kopan kıyametten sonra. Çözüm Süreci aynı zamanda Ortadoğu içinde  “Çözüm Süreci 100 yıldır kesintiye uğrayan bin yıllık kardeşliğimizin yeniden tesisine sunulmuş 1 imkândır.”(Basın bildirisinden)

İlk defa bu derece kararlı biçimde çatışma ortamını bitirecek 1 irade ve toplumsal sosyolojisi bu yönde olan 1 destek var karşımızda. Öncelikle “tüm” Kürt siyasi hareketlerinden, önde gelenlerinden, hükümetten, STK’lardan, siyasi partilerden, özel sektörden, medyadan ve toplumun her kesimindenbu çağrıya kulak vermelerini, sorumluluk şuuruyla hareket etmelerini ve bu yönde pozisyon almalarını ve Çözüm Süreci’ne yüksek sesle sahip çıkmalarını istiyoruz.Çözüm Süreci’ni tehdit unsuru olarak kullanan ve tekeline aldığını düşünenleri, geçmişi unutarak eski Türkiye pratiğini geri çağıranları Haşmet Babaoğlu’nun dediği gibi “utandırmalıyız”

Şiddete meyilli sonucu mutlak ölüm olan sokak çağrıları ve provokasyon teklifleri artık siyasiler için “oy toplama” fırsatı olmamalı. Şiddetin hiç 1 biçimi siyaseten karşılık bulmamalı. Tarafımız daima, sadece Türkiye’nin değil, tüm coğrafyamızın huzurunun zenginliğinin ve özgürlüğünün garantisi Çözüm Süreci olmalı.

Yük ağır ve tehdit altında, bizler bu yükeomuz vermeye, korumaya ve siper olmaya gönüllüyüz.

“Onlar 1 avuç, biz milyonlarız”  ( Basın bildirisinden)

O yüzden, Herşeyi bırakBarışa Bak!

@yildirimyasemin

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Yerel Haber (www.duzceyerelhaber.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Resmi İlanlar