KİMİN BALYOZU?

  • 25.09.2012 00:00

 Kimin Balyozu? Darbecilerin mi? Adaletin mi?

Çetin Doğan Balyoz olayı ortaya çıktığında bu olayı yalanlayıp “Balyoz birilerinin kafasına inecek.” demişti. Ve 21 Eylül 2012 Cuma günü balyozun bir kısmı indi. Ve sivil mahkemede darbe ilk defa mahkum oldu.

Bu olay ülkemizin dönüm noktalarından, mihenk taşlarından birisi olacaktır.

Bütün olay Taraf Gazetesinin 20 Ocak 2010 günü yaptığı Mehmet Baransu, Yasemin Çongar ve Yıldıray Oğur imzalı “Balyoz Harekat Planı” adlı haberle başladı. Bu olay ortaya çıktı demiyorum başladı diyorum çünkü 2003 yılında Ankara’da çoğu insan bu olaydan kısmende olsa haberdardı.

Taraftaki haberi okuyan herkes büyük bir şaşkınlık yaşamıştı. Darbe bütün ayrıntılarıyla hesaplanmıştı. Kime ne yapılacak hepsi vardı. Bu arada bunların tezgah olduğunu iddia edenlerde vardı.

İddialara göre plan, dönemin 1. OrduKomutanı Çetin Doğan'ın liderliğindeki cunta tarafından hazırlandı. Darbe zeminini hazırlama amaçlı hükümete yönelik; Hava Kuvvetleri'nin tasarladığı Oraj ve Deniz Kuvvetleri'nin hazırladığı Suga eylem planları; dini grup liderlerine yönelik 'Döküm'; gayrimüslim cemaat önderlerine yönelik 'Sakal'; darbe karşıtı akademisyenlere yönelik 'Tırpan'; ve darbe karşıtı liberallere yönelik de 'Testere' eylem planlarının uygulanması hedeflenmişti.

Fatih ve Beyazıd Camiinin bombalanması.

Uçağımızın Ege’de bizim tarafımızdan düşürülmesi.

Ve daha neler neler…

Ses kayıtlarından bir bölüm

Çetin Doğan: “Kadıköy İmam hatip Lisesi Müdürü ..... şey yok mu onları falan almıyorsun yani?”
Albay: “Komutanım Kadıköy’ün sorumluluğu bana sonradan verildi, ben onu ismini tam olarak alamadığım için buraya yazmadım komutanım. Normalde o da alınacak komutanım, Üsküdar ve Ümraniye’de olduğu gibi.”

Balyoz darbe planı ve ekleri, 5-7 Mart 2003 tarihleri arasında gerçekleştirilen bir Plan Seminerinin parçası olarak sunuldu

30 Ocak 2010 günü Taraf muhabiri Mehmet Baransuelindeki belgeleri bir bavul içerisinde Beşiktaş'taki İstanbul Adliyesi'ne teslim etti. Bavulda 5 bin sayfadan fazla belge, 19 CD ve 10 teyp kaseti vardı. Belgelerde "Balyoz Harekât Güvenlik Planı"nın yanı sıra 1. Ordu Harekât Başkanı Kurmay Albay Süha Tanyeri'nin darbe hazırlıklarının konuşulduğu toplantıda aldığı öne sürülen özel notlar, altında dönemin Harp Akademileri Komutanı Hava Orgeneral İbrahim Fırtına'nın isminin olduğu "Oraj Harekât Planı", altında dönemin Donanma Komutanı Oramiral Özden Örnek'in isminin bulunduğu "Suga Harekât Planı" ve fişleme listeleri vardı.

 Dosya için Mehmet Berk, Bilal Bayraktar ve Ali Haydar isimli savcılar görevlendirildi.

Özel yetkili İstanbul Cumhuriyet savcıları yaklaşık bir aylık incelemeden sonra 22 Şubat 2010 günü aralarında emekli generaller ve muvazzaf subayların da bulunduğu 49 askeri gözaltına aldı. Olaylar bu şekilde gelişti ve 21 Eylül 2012 de Mahkeme safhası sonlandı.

Şimdi gözler Yargıtay’da olacak

Işık Koşaner, Balyoz darbe planının deşifre olmasıyla ilgili olarak da "günahı vebali 1. Ordu'nun" diyordu ve şöyle devam ediyordu"Kim verdi, biz verdik. Hiç kimseyi suçlayamayız. Bunların günahı, vebali, hatası koskoca Birinci Ordu'da bir plan semineri yapılıyor tüm planlar tüm teferruatıyla milletin elinde şimdi."

Taraf Gazetesinde Yıldıray Oğur bakın ne yazıyor: “Önce 11, 17 no’lu CD’ler tek delil ve bunlar da sahte dediler. Sonra ses kayıtlarının iddianamede delil olmadığı yalanını ortaya attılar. Bu köşeden yalanlayamadıkları, orijinal dedikleri 4, 5, 7, 13, 15 ve diğer CD’lerin içerisindeki plan ve hareket tarzlarının delil olduğunu yazmamla sustular. El yazılı notları, Bayrak Hareket Planı’ndaki el yazılarını hiç gündeme getirmediler. Deliler arasında “Ses kayıtları” var bölümünü gösterdiğimde, “o da ne ola ki” diye soru sordular. Tankların sokak sokak konulduğu ve yalan diyemedikleri CD’lerdeki power point sunumları konuşmadılar bile. “Başbakanın, Dışişleri bakanının, hükümet üyelerinin, belediye başkanlarının tutuklanmasının seminer denen bir harp oyununda ne işi var” sorularını hep pas geçtiler. Uzatmayayım, işlerine gelmedikleri konuları görmezden gelerek, bizi de kendileri gibi zannettiler.

Gelin oturup her beraber düşünelim. Bu planları Çetin, Özden, İbrahim değil de ordu içerisindeki muhafazakâr, İslamcı başka birileri yapmış olsaydı. Şöyle de bir kaydı bulunsaydı; “Tüm Atatürkçüler tutuklanacak, stadyumlarda toplanacak, sorguları yapılıp en kısa zamanda askerî cezaevine gönderilecek. Atatürkçü, laik gazeteciler tutuklanacak. CHP’li Kadıköy Belediye Başkanı’nı ben, Eskişehir Belediye Başkanı Muhammet görevden alacak. Deniz Baykal ve Ahmet Necdet Sezer’in fotoğrafları yukarıda efendim. Şer-i kanuna muhalefet ettikleri gibi dini kaldırıp yerine laikliği, Atatürkçülüğü getirmeyi düşünüyorlar. Kendileriyle ilgili operasyon yapacak tim bir sonraki slaytta. Anıtkabir operasyonu perdede.”

Böyle bir ses kaydında bu arkadaşlar sizce nasıl bir pozisyon alırlardı? Ya da Balyoz ses kayıtlarında AK Parti, cemaatler, dindarlar geçen isimleri kaldırıp yerine CHP, Atatürk koyun. Bugün ekran maymunluğu yapanlar, kalemini birilerine satanlar ne yazıp ne konuşurdu?”

Alıntı biraz uzun oldu ama yazılanlar çok can alıcı ve bu yazının tamamını internette bulup okumanızı şiddetle tavsiye ederim.

Evet

Darbeye eksik teşebbüs olmasaydı ülke nasıl olurdu acaba? Sadece İstanbul’da 200 bin insan tutuklanacaktı. Milyonlarca insanın anası ağlayacaktı. Ülkemiz 28 Şubat sürecinde nasıl hortumlandıysa daha beter bir şekilde hortumlanacaktı.

Bugün tutuklanan askerlerin ailelerini ekranlara taşıyıp mağdur edebiyatı yapılıyor. Suçlunun ailesi var denilip suçlunun affedilmesi düşünülemez. 5 kez tecavüz etmiş bir adam 6. tecavüze hazırlanırken yakalanıyor birileri ama o pantolunu daha indirmedi edebiyatı yapıyor.

O zaman nilyonların anası ağlayacağına bırakında bugün suçluların anası ağlasın…

Balyoz davasındaki bu kararla ülkemizde darbeci zihniyete bir darbe vurulmuştur ama hala darbe fikrini taşıyanlar mevcuttur. Ve atılması gereken birçok adım vardır.

Son söz olarak  “Suçluya acımak, merhamet etmek mazluma zalimlik yapmaktır.”

Bunu düsturu unutmadan hareket etmemiz gerekir.

Kalın sağlıcakla…

https://twitter.com/YSelim28

 

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Yerel Haber (www.duzceyerelhaber.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.