SURİYE’DE DRAM

  • 10.10.2012 00:00

 Güney komşumuz Suriye’de 20 ayı aşkın süredir bir dram yaşanıyor. Komşumuzda yaşanan bu dramın bizleri etkilememesi imkansızdı. Hükümet uzun süre Suriye yönetimine iyileştirmeler yapması telkininde bulundu. Bu telkinler 9-10 bin insan ölene kadar devam da etti. Ama hükümetin bu telkinleri işe yaramadı ve kandırılmış duruma düştü. Kısaca Suriye yönetimi Türkiye’yi değil İran’ı seçti. Bugüne kadar Suriye’de 30 bini aşkın insan öldü, yüzbinlerce insan hapishanede, 2 milyon civarında insan ise mülteci durumundadır ve Suriye alt yapısı, ekonomisi iflas eden bir ülke konumuna gelmiştir.

Suriye’deki olaylardan dolayı sık sık topraklarımıza top-silah mermileri düşüyordu. Bu mermiler tarlalara düştüğü için pek sorun yaratmıyordu. Ne zaman ki Akçakale olayı yaşandı işler değişti. Akçakale’de 2’si kadın 3’ü çocuk 5 vatandaşımızın hayatını kaybetmesi Suriye ile gergin olan ilişkilerimizin daha da hassaslaşmasına sebep oldu. Akçakale’ye atılan havan topu ülkemizle Suriye’yi savaş noktasına getirdi. Türkiye bu saldırıya anında cevap verdi ve sınıra yakın Suriye birlikleri top ateşine tutuldu. Devamında Türkiye Büyük Millet Meclisi’nden jet hızıyla sınır ötesi hareket tezkeresi geçildi. Bu tezkere Türkiye savaşa mı girecek sorusunu akıllara getirdi. Hükümetten “Amacımız savaş değil”  manasında açıklamalar geldi.

Akçakale olayı kaza da olabilir ama kuvvetli ihtimal Türkiye’nin Suriye bataklığına çekilmesi gibi duruyor. Türkiye’nin tek taraflı bir savaşa girmesinin sonucu ülkemiz ve bölge için çok ağı olacaktır.

Türkiye Suriye savaşından km kazançlı çıkar?

Bu savaştan ülkemizin kazançlı çıkması imkansızdır. 10 yılda yakalanan ekonomik ivmeyi küçük bir savaşta heba ederiz.

Suriye ile savaş demek İran ile savaş demektir. İranlı yetkililer İran askerinin Suriye’de görev yaptığını açıkça beyan etmişlerdir.

Suriye ile savaş demek Rusya ile savaş demektir. Rusya’nın Suriye’deki deniz üssünü unutmamalıyız.

Türkiye Suriye savaşından kazançlı çıkacak ülkelerden birisi de İsrail’dir. Bu savaşta ülkemiz ve İran’ın yıpranması İsrail’i rahatlatacaktır.

Türkiye Suriye savaşından kazançlı çıkacak ülke içi unsurlar ise PKK-KCK, Ergenekon vs gibi derin yapılardır.  Hırpalanan bir ülkede at koşturmak kolay olsa gerek diye düşünüyorlardır.

Maalesef ülkemizi Suriye bataklığına çekmek isteyen devletler var. Bu devletler ülkemize “Yürüyün koçum arkanızdayız.” Şeklinde gaz veriyor.Hükümetimizin Suriye tuzağına şu ana kadar düşmedi. 

Suriye’de trajedinin bitmesi için Birleşmiş Milletler, Nato, İslam İşbirliği Örgütü, Arap İşbirliği Örgütü gibi kuruluşlar mutlaka devrede olmalıdır.

Esad yönetiminin bu saatten sonra Suriye’de iktidarda kalması İran ve Rusya’ya rağmen imkansızdır. İran ve Rusya’da bunu biliyor ama menfaatleri için Esad yönetimini destekliyorlar Kısa zamanda İran ve Rusya’da desteğini menfaatleri zarar görmemek kaydıyla Esad yönetiminden çekebilir.Esad yönetimini destekleyenler de bu gerçeği kavrayacaktır.

Burada Zaman Gazetesi yazarı Ali Bulaç’a kulak verelim. Ali Bulaç “İlk günden bizim önerimiz şuydu: Türkiye, İran ve Mısır bir araya gelip olaya el koymalı. Bölge ülkeleri birbirlerine rağmen bir arada olamazlar. Sonunda Mısır Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi, beklediğimiz çıkışı yaptı, Suudi Arabistan’ın da içinde yer alacağı dörtlü girişim grubunu sorunu çözmeye davet etti. Suudiler istekli olmadı ama Türkiye, İran ve Mısır bir araya geldi. Hamdolsun, “iyi bir nokta”ya gelindi diyebiliriz. Evet, eğer Türkiye-Suriye sınırında başlatılan provokasyonlar, Sünni-Şii/Türkiye-İran çatışması tuzağına düşülmeyecek olursa üç büyük İslam ülkesinin prensipte üzerine vardığı mutabakat bu kanlı savaşı sona erdirebilir. Buna göre:

1) Mümkün olan en kısa zamanda seçimlere gidilmesi. Bu 2-3 sene olarak düşünülüyor.

2) Seçimlere kadar Esed yerinde kalacak ama, muhalif grupların temsilcileri idari-bürokratik kademelerde yer alacak.

3) Yeni bir anayasa yapılacak, seçimlere gidilecek. Esed yeni dönemde aday olmayacak. Kim sandıktan çıkarsa -gücü, aldığı destek oranında- yönetime katılacak.” diyor.

Umarız kısa bir süre içerisinde Suriye’de yaşanan bu dramlar sona erer. Suriye olayı sadece Suriye’nin iç işleri olsaydı daha da umutlu olabilirdik ama maalesef Suriye’de Esad yönetiminin vahşetinden dolayı filler tepişiyor. Bu arada olanda masum insanlara ve özgürlük isteyenlere oluyor.

Ataşe benzinle koşanlara itibar etmemek gerekir. Umarız ki Ali Bulaç’ın dediği gibi İran Mısır, Suudi Arabistan ve Türkiye liderleri bir araya gelir ve Suriye’de bir orta yol bulunur.

Kalın sağlıcakla…

https://twitter.com/YSelim28

[email protected]


 


 

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Yerel Haber (www.duzceyerelhaber.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Resmi İlanlar