AÇILIM SEVDASI

  • 22.10.2012 00:00

 Açılım…

Gene Açılım…

Yine Açılım…

Bıktık bu “Açılım” sevdasından

Terörle mücadelede ne zaman bir ivme yakalansa bir “Açılım”  muhabbeti başlıyor. Barış üç vakte kadar mı desem 5 vakte kadar mı desem geliyor…

Eğer “Açılım” muhabbeti yoksa başımıza Uludere benzeri olaylar getirilerek askeri mücadele de geri adım atılması sağlanıyor…

Terörle mücadelede son 1,5 yıldır yeni konsepte geçilerek alana inildi. Bakıyoruz Genelkurmay başkanı ve komutanlar alana inmiş  harekatı komuta ediyorlar. Özel harekat dağlarda  geziyor.

Bu mücadelede şehitlerde veriyoruz… Bu şehitlerin çok azı çatışmada oluyor. Çoğu bombalı- mayınlı saldırı ve karakol baskınlarında yaşanıyor. Bu da arazideki asker ve polisimizin artık profesyonelce mücadele ettiğini gösteriyor…

Tamda askerimiz PKK’nın belini kırmışken bu “Açılım”  sevdası nereden çıktı? Yoksa birileri Hükümeti ve Cumhurbaşkanını oyuna mı getirmek istiyor.

Terörün belini kıralım sonra af vs şeyler düşünülebilir. Bu aşamada “Açılım” sadece PKK’ya yarar ve alan hakimiyetini geri almalarını sağlar.

PKK görüşmeleri zaman kazanmak için kullandı ve yine kullanacakatır.

Başbakan Erdoğan Bakü dönüşü sorunun çözülmesi için Oslo ve İmralı ile görüşmeler yapılabileceğini açıklamıştı.

Bölücü terör örgütünün yayın organı Özgür Gündem adlı gazetede ise bunun üzerine, PKK'dan Hükümet'e cevap niteliğinde bir haber yer aldı.PKK'nın amacının ne olduğunu tüm çıplaklığı ile ortaya koyan haberin başlığı şöyle: "Öcalan özgür olmadan kimse barış beklemesin."

Bugün PKK ve uzantılarıyla “Açılım” hevesiyle masaya oturmak sadece PKK’yla mücadelede yakalanan ivmeyi sekteye uğratır. Terör bölgelerinde şehir ve dağlar PKK’ya terk edilmiş olur. Hatırlayalım Oslo görüşmelerinde devlet yetkililerinden biri PKK tarafına şehirleri bombalarla doldurdunuz bunları biliyoruz demişti.

Bugün KCK operasyonlarıyla şehirlerde PKK’nın beli büyük ölçüde kırıldı. Gösterilerde önceden onbinler varken bugün PKK yüz kişiyi zorla topluyor. Gösterilere insanlar korkudan katılıyordu. Ama ne zaman KCK operasyonları yapıldı insanlara korku salacak kişiler azaldı. Dışardaki örgüt yandaşları da KCK operasyonlarından sonra kabuğuna çekilmek zorunda kaldı.

Terörle sadece askeri olarak değil finans kaynaklarıyla da mücadele etmek gerekir.

Terörün finans kaynaklarının önemli bir kısmı yurt içinde ekilen esrar tarlaları… Devlet bu tarlaları bildiği halde yıllardır girilemiyordu. Lice’deki tarlalar yıllardır söyleniyor ama bu yıl operasyon yapılabildi. PKK yeni tarlalar buluyor, Hatay da tarlalar olduğu söyleniyor.

Bunların dışında  her türlü kaçakçılık da PKK’nın kontrolü altında bunlarla da etkin bir şekilde mücadele etmek lazım diye düşünüyorum.

Hükümet “Özgürlükler” noktasında bir çok adım attı. Ama bu adımlar yeterli değil daha atılması gereken birçok adım var.

PKK sorunu ile Kürt sorunu birbirine karıştırılmamalıdır.

Kürt sorunu konusunda adımlar atılırken Kürt sorunu ile PKK sorunu birbirine karıştırılmadı ve  PKK dikkate alınmadı ve bundan sonraki adımlarda da PKK dikkate alınmamalıdır. Bu adımlar atılırken Kürtlerin tüm kesimleri dikkate alınmalıdır. Sadece PKK’nın temsilcilerinin dikkate alınması çok büyük bir hata olur ve onları Kürtlerin tek temsilcisiymiş gibi bir imaj oluşmasına neden olur.

Şunu da unutmamak lazım Öcalan, Bayık, Karayılan vs PKK liderleri bugün silah bıraktık deseler, yarın bunlar tasfiye edilir ve yerine yeni şahinler gelir. PKK liderleri bugün istese de silah bırakamaz çünkü PKK’yı kullanan istihbarat örgütleri ve devletler buna izin vermez.

Sözün özü PKK ile askeri  ve diğer yollarla mücadeleye devam edilmelidir. Daha önce yapılan hataya tekrar düşülmemelidir.

 “Açılım” sevdası sadece PKK’ya hayat vermeye yarar.

Kalın sağlıcakla…

 

https://twitter.com/YSelim28

[email protected]

 

 

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Yerel Haber (www.duzceyerelhaber.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.