Çöp sorunu

 • 22.12.2012 00:00

 İlk insandan bu yana çöp sorunu var. Günümüze geldikçe bu sorun çığ gibi büyümüş ve içinden çıkılamaz bir hal almıştır. Önceden çöplerin çoğunluğu organik atıktı ve kolayca toprağa karışıyordu. Günümüzde ise organik atıkların yanında sanayi atıkları büyük yer tutmaktadır. Sanayi atıklarının toprağa karışımı yüzyılları bulmaktadır.

 Ülkemizde uzun yıllardan beri çöp sorunu var. Bu sorunu çözen belediyelerimiz var. Çözemeyenlerde var. Çöplerin  bir gün toplanmaması demek  hayatın yaşanamaz hale gelmesi demektir. Sokak ve caddelerde biriken çöpler yalnız kentleri çirkinleştirmekle kalmaz, insan sağlığını tehdit eden birçok tehlikeyi de beraberinde getirir.

Son yıllarda ülkemizde çöpler geri dönüşümle kazanılmaya çalışılıyor. Belirli noktalara “Katı Atık Bertaraf Tesisleri” kuruluyor. Bu çalışma takdiri hak ediyor ama bu tesisin kurulacağı yerdeki insanlar ise bu duruma tepki gösteriyor. Bu tesislerin kurulacağı yerler objektif kriterlere bağlı olarak belirleniyorsa kimsenin bu duruma tepki göstermeye hakkı yok. Bu tesisler çöpün çok olduğu yerlerin yakınlarına kurulmalıdır.

Çöp-atık konusunda halkımız mutlaka bilinçlendirilmelidir. Atıkların değerlendirilmesi konusunda insanlar bilinçlendirilmelidir. Çöplerin ayrımı evden başlayarak yapılmalı ve çöp kutuları da buna uygun hale getirilmelidir. Evlerimizde kağıt, plastik, cam ve yiyecek atıklarının ayrımı zor olmasa gerek diye düşünüyorum. Bu bilinçlenme işi bugünden yarına olacak iş değildir. Bu iş zahmetlidir ve 5-10 yılı da alabilir ama sonunda bu bilinç oluşur.

Geri dönüşümü mümkün maddelerin geri dönüşümünü sağlamak için depozito uygulamasına geri dönülmelidir. Depozito uygulaması plastik, cam, kağıt hepsini kapsamalıdır. Geri dönüşümü mümkün olan ürünlerde düşükte olsa depozito uygulaması başlarsa o ürünü satın alan atığı iade etmese bile başkalarına bu cazip gelir ve iade eder. Çöplerden geri dönüşümü mümkün olan atıkları toplayan binlerce insan var. Depozito uygulaması bu insanların gelirini de artırmış olur.

 Deniz kenarına komşu illerimizde çöpler  yıllarca denize-dere kenarlarına döküldü. Deniz ve dere yatakları bilinçsizce kirletildi. Bu gruba Giresun ili ve ilçeleri de  dahildir. Tirebolu’da Harşit Deresi kenarına yıllarca çöp döküldü. O yolu kullanan insanların burun kemikleri sızladı. İktidarı-muhalefetiyle Giresun’da çöp sorunu bir türlü çözülemedi     

Yukarıda bahsettiğimiz “Katı Atık Bertaraf Tesisleri” ile ilgili bu tesislerin nerede kurulması gerektiğine ilişkin toplumumuzda ciddi tartışmalar yaşanıyor. Bunun son örneğini Giresun’da yaşıyoruz. Yıllardır Giresun’da bu tesis nereye kurulmalı tartışması yapılıyor. Verilen kararı biri beğense diğeri beğenmiyor.Giresun Katı Atık ve Su Birliği tarafından Görele'nin Çavuşlu beldesine yapılması planlanan “Katı Atık Bertaraf Tesisi”ne karşı yoğun bir propaganda çalışması yapılıyor.

 Giresun’da çöp sorunu var mı? Var.

 Bu sorunu çözmek için herkes elini taşın altına koymalıdır. Oy devşirmek için muhalefet yapılmamalıdır.

 “Katı Atık Bertaraf Tesisi” kurulmalı mıdır? Herkesin cevabı evet. Ama benim toprağıma olmasın diyoruz.  Zahmetsiz rahmet olmaz. Bu tesisin eksileri de olacaktır ama kurulması elzem bir durumdur.

 Bu tesisin kurulacağı yer seçiminde objektif kriterlere bağlı kalınmışsa itiraz etmememiz gerekir. Giresun’da bu tesis için merkeze 60-65 km uzaklıkta bir yerin seçilmesi pekte ekonomik gelmiyor. Mutlaka iyi bir planlama yapılmıştır diye düşünüyorum.

 Bu arada Giresun valisi Sayın Dursun Ali ŞAHİN’i bu konuda makamında ziyaret edip bunu gizlice çekip yayınlayan gazete-toplum temsilcilerini de kınıyorum. Mertliğe yakışmayan bir durum. 

Kalın Sağlıcakla…

https://twitter.com/YSelim28

 yavuzselimtr28@gmail.com

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Yerel Haber (www.duzceyerelhaber.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar (2)

 • hicret güler
  hicret güler
  25.02.2014 17:12

  mal bune ln igrenç, .,.,.,,................................

 • adem
  adem
  9.01.2013 20:03

  bu ne lan

Resmi İlanlar