• 13.11.2013 00:00
  • (4027)

 Her şey 17 yaşındaki Herschel Grynszpan’ın Paris’teki Almanya Büyükelçiliği’ni silahıyla basıp ilk karşısına çıkan konsolos yardımcısı Ernstvom Rath’ı öldürmesiyle başladı. Aslında her şeyi başlatan Nazi iktidarının 15 bin Polonya asıllı Yahudi’yi sınır dışı etme kararıydı. Polonya’nın da kabul etmediği binlerce Yahudi sınırda açlık ve susuzluktan hayatını kaybetti.

İşte sınır dışı edilenlerden biri genç Herschel’in anne babasıydı. 3 Kasım günü onlardan aldığı kartta “bir kuruşumuz dahi yok, bize biraz gönderir misin” diyorlardı. Üzüntüden, öfkeden deliye dönen genç adam bir silah satın aldı, 7 Kasım günü Paris’teki Alman elçiliğine gitti. Vurduğu vom Rath 9 Kasım günü öldü. Meydana Goebels çıktı, Almanları “Kalkın ey Ehl-i Vatan” diye savunmaya çağırdı, SA çetelerine yol verdi.

9’u 10’a bağlayan kasım gecesi SA milisleri, paramiliter çeteler polislerin, askerlerin gözü önünde 1000 sinagogu yaktılar, Yahudilere ait 7 bin iş yerini kullanılmaz hale getirdiler. 91 Yahudi’yi öldürdüler. Sokakları kaplayan cam kırıkları yüzünden Kristal Gece (Kristallnacht) adı verilen gece Holokost’un da başlangıcı sayıldı.

 Bu arada yılını söylemeyi unuttuk. Yıl 1938. 1938 yılının kasım ayının 9’unu 10’una bağlayan gecesi.

Bütün dünya gazetelerinin birinci sayfalarından verdiği korkunç gecenin haberleri Türkiye’deki gazetelerde ancak iç sayfalarda kendine yer bulabildi.

Çünkü gazetelerin tüm sayfaları başka bir haberle doluydu: Ulu Önder’in vefat haberleri.

12 Kasım 1938 günkü Cumhuriyet Gazetesi’nin Atatürk’ün vefat haberiyle dolu birinci sayfasının alt tarafındaki haber dikkat çekiciydi. Haber Atatürk’ün ölümüne dünyadan gelen tepkiler hakkındaydı. “Milli Matemimiz ve Cihan” başlıklı o haberin ilk satırları Berlin’den geçilen hususi bir habere ayrılmıştı. Şöyle deniyordu:

“Alman Devlet Reisi Hitler, Türkiye Büyük Millet Meclisi Reisi Abdülhalik Renda’ya uzun bir taziye telgrafı çekerek Türkiye’nin büyük matemi karşısında Almanların taziyelerini bildirmiştir. Hitler’in emriyle dün ve bugün bütün müesseselerin bayrakları yarıya indirilmiştir.”

Haberin kupüründe yer alan yarıya indirilmiş bayrak resmi de tam olarak belli olmasa da muhtemelen Hitler’in o emrine uymuş gamalı haçlı bir Nazi bayrağı.

Böylece Kristal Gece’nin hemen ardından Almanya’da Nazi bayrakları iki gün boyunca neden yarıya indirilmişti diye merak eden Almanları meraktan kurtarmış olduk.

Peki, 2012 yılı 10 Kasım’ında Anıtkabir’i ziyaret edenlerin sayısı 413 bin 568 iken 2013 yılı 10 Kasım’ında bu sayı neden birden 1 milyon 89 bin 615’e çıktı diye merak eden var mı?

Atatürk’ün gençliğe hitabesini düşünerek duran adamların arkasında durup, orduyu darbe yapmıyor diye Atatürk’e şikayet eden Nasuh Mahruki’yi heyecanlandıran, devletin kadim savcısı Nuh Mete Yüksel’e direniş kitabı yazdıran Gezi Ayaklanması’yla sönmüş Kemalizm ateşine meşruiyet kömürleri atmış ve hala atmakta olan bazı liberaller ve solcular belki bizi bu meraktan kurtarır?

Bu arada başlık Atatürk’ün resmi tarih tarafından sansürlenmiş son sözünden alıntıdır.

Yoksa biz merhaba demeyi de iyi biliriz…

http://serbestiyet.com/vealeykumselam/