Dünya elinizdeki oyuncak hamuru değil

 • 13.01.2015 00:00

 Fransa’daki terör eylemi üzerinden yazılanları, değerlendirmeleri okuyoruz, izliyoruz. Katılıyoruz veya katılmıyoruz. Siyasi yorum için başlamıştım yazıma ben de ama galiba yazamayacağım, duygusallık ağır basıyor. Kadın olmanın dayanılmaz hafifliği (!)

Bu olay olduğu an gözümün önüne kardeşini her gün mezarında ziyaret ederek “ben şimdi kiminle oynayacağım” diye ağlayan ‘Kardeşe Veda’ fotoğrafının öznesi Sameh’in ablası Esnam geldi aklıma. Sonra Suriyeli çocuklar…Katliam gibi kaza haberlerinde hüngür hüngür ağlayan Müslümanlar…Çoğu kez göz Charlie oldu, ama hiç kimse ne Esnam oldu ne Sameh; ne  de yiyecek bulamadıkları için sırasını kardeşine veren ve o gece kimyasal silahla ölen Suriyeli kız oldu…Onlar savaşta ölüyor, terör eyleminde değil  öylemi? En büyük teröristlerin siz Batı ve onların destekçisi ülkeler olduğunu   bu ölen sessizler ve farkında olan ayaktakiler biliyor…

Faşizmi dünyaya tanıtan sizlersiniz…Giyotin ve cadı avlarını sizlerden öğrendik…Genlerinize işlemiş faşizm ve cadı avcılığı kodlarından kendinizi kurtaramıyorsunuz. Almanya’daki neo-nazi eylemleri de,  terör eylemleri üzerinden tüm İslam alemini suçlu ilan etmekte cadı avının genlerinizdeki kodudur.

Bu yüzden,

Onlar, onar onar, yüzer yüzer, biner biner öldürülürlerse ses çıkaramazsınız.

Onlar, savaşın çocukları olarak doğup, savaşarak ölürlerse ses çıkaramazsın.

Onlar Mısır’da 17 yaşında askeri diktatörlüğe isyan ettikleri için öldürülürler, ses çıkaramazsınız.

Onlar, dünyada var ama yeryüzünde yok gibiyseler ses çıkaramazsınız.

Onlar, hep öteki, hep ‘yok gibi’, hep itilmiş görülürse ses çıkarmazsınız…

Bir ses çıkarırlarsa anında terörist ilan edersiniz.

Terörü siz yarattınız Kutsal Batı. Lütfen şimdi de kürsel terörün ülkelerinizi vurduğu durumlarla ilgilenirken dahi ırkçılık yapmayın…

Ortadoğu’da oynadığınız oyunların semeresini alıyorsunuz şimdi…

Ortadoğu, sizin “barışınızı” da, “demokrasinizi” de istemiyor. Dünyayı şekillendirmeye alışmışsınız ama dünya artık elinizdeki oyuncak hamuru değil.

 *****

Fransa olayı tamamen kürsel güçlerin Fransa’ya ve Ortadoğu üzerinden Türkiye’ye verilmiş bir derstir….Tek siyasi tespitim bu olsun…

Yazdıklarım  terörü desteklemek anlamına asla gelmezken, terör nitelemesine sebep olan olayları anlamaya da hizmet etmeli ve bu son Fransa  olayından sonra Türkiye de dahil tüm Ortadoğu’yu bekleyen yeni  gelişmelere gebe olduğunu bilmeyi gerektirir. Telin için Fransa’ya giden  başbakan Ahmet Davutoğlu, Le Monde gazetesinin tepkisine neden olmuşken gelişmelerden tüm batılı mültecileri ve Ortadoğu’yu Tanrı korusun(!)…

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Yerel Haber (www.duzceyerelhaber.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar (2)

 • Hrac Madooglu
  Hrac Madooglu
  12.01.2015 19:34

  Oh olsuncu bir yazi. Butun kabahat Batida. Gunun birinde besleyip buyuttugunuz seriatci katiller bu ulkenin de basina bela olacak, o zaman ne diyeceksiniz bakalim.

 • mehmet arif sarısözen
  mehmet arif sarısözen
  14.01.2015 08:58

  bazı hayatlar daima daha değerli oldu dünyada. ölüm silahını bile ödülleştirildi değerli hayatlar. Terör değerli hayatları öfkelendirir sadece. sınır ötesi insanlar "terörle" nobel alır gibi ölür. terörist değerli hayatları kızdırırsa teröristtir. Gazzede biinleri gözünü kırpmadan yok edenler "terörü" lanetlerken kahrından bir daha ölür ölüler.