“KULLANIŞLI APTALLIK

  • 5.02.2015 00:00

 Kullanışlı aptallık , çeviri bir sözcük olarak Yıldıray Oğur’un, Taraf gazetesinden ayrıldığı süreçlerde literatürümüze girdi. O günlerden bugünlere gelinceye dek de,  farklı kişilerce kullanıldı. Lakin , 7 Haziran seçim sürecine  kadar,  bu sözcüğün hakkını bütünüyle veren azdı.

Seçime birkaç gün kala iyice belirginleşen kullanışlı aptallık, kullanışsız aptallıkla koalisyon manzarası sergilemeye başladı. Kullanışsız aptallık kategorisine bile giremeyen CHP ve MHP, yeni kurulmuş partilermişçesine proje yarışına girmişlerken dahi kullanışsız olduklarını ispata uğraşıyorlar. Kullanışlı aptallık örneği HDP ise, hem Kürt’e, hem geçmişine, hem 30 küsur yıllık savaşa ihanet derekesinde kullanışsız aptallara göz kırpıyor ve Ak Parti’siz bir koalisyona “he yaw” diyecek noktaya getiriliyor. Cemaat denen terör örgütü ise, tüm kullanışlı ve kullanışsız aptallıkları, Mevlana tekkesi gibi bağrına basıyor.

Kullanışsız aptallıkta yarışan CHP, gafları ve aptallığıyla birinciliği hiçbirine kaptırmasa da, HDP’nin, bu seçimlerde cemaat medyasının popüler çocuğu haline getirilen Demirtaş ise,Kürt’ün düşmanı olduğu, çözüm sürecini bozmak için yemin ettiği, hatta çözüm süreciyle alâkâdar olmadığını yeterince gösterdi.

Çözüm derdi olan bir partinin, en yakın ittifakı AK Parti olmalıyken; HDP, Beyazların dairesinde yarı çap olmaya gayret ediyor.  Kullanışlı Türk yaratmaktan, Kullanışlı Kürt yaratmanın öznesi haline getiriliyor Demirtaş.

Bu beş benzemez diye ifade ettiğimiz yapıları yanyana getiren süreç, Eski Türkiye özlemi ve dahi, çözümsüzlük sürecinin ve istikrarsızlığın ülkede istendiği  ve Ortadoğu coğrafyasını şekillendirmek için adım atan emperyal güçlerin oyununun bozulacağı endişesidir.

Dış basında seçim süreci değerlendirmeleri kısaca şöyledir :

*Tayyip Erdoğan’ın otoriterleştiği ve ülkeyi monarşik bir yapıya doğru götürdüğü,

* Basın yayın organlarının özgürlüklerinin engellendiği,

 *AB ve Çözüm sürecinin bilerek ve isteyerek aksatıldığı,

*Ekonomik verilerin son 2 yıldır iyi gelmediği ve orta gelir tuzağına girildiği,

*%10 barajının bilerek ve isteyerek kaldırılmadığı,

*IŞİD Terör örgütünün bilerek ve isteyerek engellenmediği,

* Ak Parti’nin yeni Türkiye Projeleri diye tanıttığı projelerin Türkiye’yi çöküşe götüreceği.

 

Bu durumda, herhalde Ak Parti’nin seçim kazanmaması için uğraşacak epeyce bir dış güç varken, bunlara eklenecek iç güç de ne yazık ki yine epeyce var.

Trabzon Vakfıkebir’de Cuma salasını belediye anonsu sanıp, “sakandal, provokasyon” diye haykıran CHP’li adayına,

Büyük Proje diye ortaya çıkan Kılıçdaroğlu’nun , projesine aldığı 160 projenin 110’nun gerçekleştirildiğinden haberdar olmamasına,

Asgari ücret açık artırması ile dahi ülkeyi batıracaklarının garantisine,

İzmir gibi ülke yönetecek CHP’nin, bir sel felaketinde Venedik’e çevrilen İzmir belediyesine,

Taksim’i kıble yapacak denli Beyaz Türk-Kürt melezi olmuş Demirtaş’a,

Rağmen bu ülke Yeni’den, istikrardan, büyümeden, insan gibi yaşadığını bilmekten, çözüm sürecinden, barıştan, demokrasiden asla vazgeçmeyecektir.

Kullanışlı aptallık ile kullanışsız aptallığı yanyana getiren ESKİ TÜRKİYE’nin karşısında YENİ TÜRKİYE vardır artık…

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Yerel Haber (www.duzceyerelhaber.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.